Reoperace či reaugmentace prsou je v plastické chirurgii stále častějším zákrokem. Ačkoliv se může zdát, že probíhá téměř stejně jako prvotní operace prsou, ve skutečnosti je pro operatéry výzvou, pro jejíž zdolání je potřeba hodně zkušeností a dobře promyšlený postup. Pojďme si reoperaci prsou představit blíže.

Co je reoperace prsou? 

Pojem „reoperace“ znamená opakovanou operaci, která obvykle: 

  • napravuje něco, co se při prvním zákroku nepovedlo
  • upravuje výsledky, se kterými pacient není spokojený
  • reflektuje, že časem došlo k přirozeným změnám v těle, a proto je potřeba opětovný operativní zásah. 

V případě opakované operace prsou se může jednat o kterýkoliv z těchto důvodů.  

Reaugmentací se pak myslí specifický typ reoperace, který se týká především výměny nebo úpravy prsních implantátů. Jsou to tedy zákroky, které se snaží vylepšit nebo obnovit výsledek původní augmentace prsou. Ať už kvůli neestetickému tvaru prsu po augmentaci, kvůli změnám v preferencích pacienta, nebo pro řešení nastalých zdravotních problémů, jako je prasknutí implantátů nebo třeba kapsulární kontraktura (o ní více níže). 

Je důležité rozlišovat mezi reaugmentací a primární augmentací prsou. Zatímco primární augmentace se zaměřuje na zvětšení prsou u pacientů, kteří tuto operaci podstupují poprvé, reaugmentace je o něco komplexnější. Při opětovné úpravě prsou je potřeba zohlednit předchozí chirurgické zákroky, stávající stav tkáně a implantátů i specifické potřeby nebo problémy pacienta. Jinými slovy je tento zákrok zpravila výrazně náročnější. 

„Reoperace prsou jsou vždycky náročnější. Tím, že už byla prsa operována, jsou přítomné jizvy, již vytvořená kapsa a často porušené cévní zásobení bradavek – tudíž musí být operatér velmi opatrný a mít dobře připravený plán operace, aby minimalizoval rizika a komplikace. Tento plán se často skládá z několika různých chirurgických technik, které mohou být pro každé prso jiné.“ 

– MUDr. Matěj Patzelt, Ph.D. (specialista na operace prsou) 

Jaké jsou důvody pro reoperaci prsou? 

Jak už jsme nastínili, důvodů pro opětovnou operaci prsou může být celá řada a liší se pacient od pacienta. Podívejme se na ně podrobněji: 

  1. Osobní preference – i když byla první operace zdařilá a prsa po zákroku vypadají hezky, může se pacient rozhodnout, že je chce ještě větší/menší nebo chce změnit jejich tvar pomocí jinak tvarovaných prsních implantátů.
  2. Přirozené změny v těle – tělo se časem mění, ať už kvůli stárnutí, změnám váhy, těhotenství, nebo kojení. Tyto změny mohou (ale samozřejmě nemusí) ovlivnit vzhled prsou a vyžadovat další zákroky (jako je třeba modelace prsou) pro dosažení žádaného vzhledu. U starších typů implantátů se doporučovala jejich výměna zhruba jednou za 15 let, nové modely prsních implantátů jsou ale už navrhované jako „celoživotní“. 
  3. Kapsulární kontraktura – jedná se o komplikaci, která může nastat po prvotní augmentaci prsou. Kolem implantátu se při ní vytvoří tuhá kapsula, která tlačí na prsní implantát a způsobuje jeho deformaci – a tím i deformaci tvaru celého prsu. Je důležité dodat, že kapsula se kolem implantátu vytváří vždycky – bez ohledu na jeho materiál nebo vzhled – a je to přirozená reakce těla. Kapsula by ale měla zůstat tenká, elastická a prakticky neviditelná. Pokud dojde ke kapsulární kontraktuře, je to nežádoucí (a někdy i bolestivá) pooperační komplikace, kterou je potřeba napravit různými způsoby v závislosti na jejím rozsahu. V případě, že se vyskytne, je to v 90 % případů už v prvním roce po operaci.

Tip: Pokud vás toto téma zajímá více, přečtěte si o tom, jak kapsulární kontraktuře přecházet

  1. Prasknutí implantátu – třeba v případě nehody nebo v důsledku vady implantátu. Jedním z příznaků, že implantát prasknul, může být viditelná změna ve tvaru nebo velikosti prsu, bolesti v oblasti prsou nebo pocit měkkosti či naopak ztvrdnutí prsu (kvůli reakci tkáně). Během reoperace pak plastický chirurg odstraní poškozený implantát, zhodnotí situaci a podle toho provede další kroky, jako je výměna implantátu za nový, změna typu implantátu, korekce tkáně apod.

Tip: Pokud patříte do kategorie žen, které nejsou po operaci spokojené s novým vzhledem prsou, doporučuje doktor Matěj Patzelt počkat před reoperací alespoň 12 měsíců. Do té doby se ještě může vzhled měnit. Po roce už se to nepředpokládá. 

Pokud vás ale trápí bolest po augmentaci prsou, přijďte určitě dříve, pro případ, že by bylo něco v nepořádku. 

Příprava a průběh reaugmentace 

Jako první pochopitelně probíhá konzultace s plastickým chirurgem, který zhodnotí, zda je ve vašem případě reoperace či výměna implantátů vhodná a probere s vámi možnosti úpravy prsou. Před operací pak podstoupíte běžná předoperační vyšetření jako u prvního zákroku. V případě, že má plastický chirurg podezření na vyskytující se defekty spojené s implantátem, můžou vás čekat i další specializovaná vyšetření. 

Doba hojení je podobná jako u první augmentace prsou, je tedy potřeba dodržovat klidový režim a všechna nařízení lékaře. 

„Výměna implantátů může být jednoduchou záležitostí, pokud má kapsa pro implantáty dobré rozměry a není ji tudíž nutné upravovat. Klientky by měly počítat se stejným pooperačním obdobím, tedy nutností nosit kompresní podprsenku, ale také s tím, že ani po reoperaci nemusí být prsa dokonalá.“ 

– MUDr. Matěj Patzelt, Ph.D. (specialista na operace prsou) 

Reálný příklad reoperace prsou u Natálii Mykytenko 

Reoperaci prsou jsme prováděli například u influencerky Natálii Mykytenko (známé díky účasti v reality show Svatba na první pohled). Natáliia po prvotní operaci prsou čelila vlně kritiky od svých sledujících – ti kritizovali vzhled prsou po augmentaci, především to, že se příliš rozestupují do stran.   

Důvodem, proč se ale nakonec rozhodla reaugmentaci podstoupit, byly nepříjemné bolesti, které měla po prvním zákroku. Na základě doporučení se objednala k našemu specialistovi – doktoru Patzeltovi. Ten při vyšetření zjistil, že pravý implantát byl překlopený a levý úplně otočený, navíc došlo k deformaci kapsy pro implantát na obou stranách.  

„Musel jsem implantát vyjmout a obě kapsy výrazně upravit. Uzavřít je po stranách, aby nové implantáty nezapadaly do podpaží, dále upravit uprostřed, aby byla prsa blíže u sebe, a nakonec i nahoře, aby implantáty necestovaly až ke klíční kosti. Paní Mykytenko má širokou hrudní kost, kam se implantát položit samozřejmě nedá, tudíž nikdy nebude mít ňadra těsně u sebe jako některé jiné ženy. Ale přesto se mi podařilo prsa k sobě více přiblížit.“ 

– MUDr. Matěj Patzelt, Ph.D. (specialista na operace prsou) 

Všechno tedy dobře dopadlo a klientka je se svými prsy po reaugmentaci spokojená. 

Při reoperaci (pochopitelně i při prvotním zvětšení prsou) je nutné zvolit zkušeného plastického chirurga, který rozumí komplexnosti daného zákroku a má za sebou řadu podobných operací. Snažte se proto dopředu vyhledat i reference a doporučení na zvolené zdravotnické zařízení i daného chirurga, který bude zákrok provádět. Se správnou přípravou, odborným provedením operace a pečlivým zotavením, je velká pravděpodobnost, že vše proběhne hladce a další zákrok už nebude potřeba.  

Pokud nad reoperací prsou uvažujete a máte jakékoli otázky nebo obavy, neváhejte se obrátit na naše zkušené chirurgy a domluvte si konzultaci

Napsat komentář