Tetování a kožní onemocnění: Jak jim předejít?

Trend tetování přichází ve vlnách. Zatímco před dvaceti lety bylo in mít vytetovaného motýla na bedrech, dnes frčí abstraktní kresby a nápisy všude po těle. Trendy se mění snadno a rychle, ale co máte vytetované na kůži, tak snadno změnit nejde. Předtím, než se pro tetování rozhodnete, raději zvažte všechny aspekty s ním spojené. 

S tetováním se totiž pojí i další rizika než jen to, že se vám po čase přestane líbit. Zejména ta zdravotní, která lidé často při rozhodování opomíjí. Podívejte se, jaká kožní onemocnění hrozí při tetování. 

Alergická reakce

Nejčastějším případem je alergie na samotné tetovací barvy. Alergie se může projevit ihned – zarudnutím, svěděním nebo vyrážkou, ale také až po letech – zarudnutím a vystouplou pokožkou v místě tetování. Alergická reakce se může objevit nejen u permanentního, ale i u dočasného tetování. 

Pokud se u vás alergie projeví, poraďte se se zkušeným dermatologem, který vám navrhne vhodnou léčbu. V některých případech může být řešením tetování odstranit. 

Keloidní jizvy

Jsou vypouklé jizvy, které se tvoří po poranění kůže. Mezi taková „poranění kůže“ patří právě i tetování. Proto lidé, kteří jsou náchylní na keloidní jizvy, musí počítat s rizikem, že se objeví i v oblasti tetování. 

Tip: Podívejte se, jakými způsoby si můžete nechat jizvy odstranit

Fotosenzitivita

Nové tetování dočasně zvyšuje citlivost pokožky na slunce. Může se objevit vyrážka či zarudnutá pokožka. Proto je potřeba kůži po tetování věnovat zvýšenou péči. Ideálně ji pět týdnů nevystavovat slunečnímu záření, případě používat krém s vysokým ochranným faktorem.   

O pokožku je potřeba v létě pečovat, i když zrovna nemáte nové tetování. Přečtěte si tipy, jak na to.

Infekční kožní onemocnění

Infekce je dalším z možných rizik tetování, dochází totiž ke vpichování speciálních jehel na tetování do kůže. V případě nedodržení hygienických opatření, může na poraněném místě vzniknout infekce. Ta se může projevit zarudnutím, otokem, bolestí nebo hnisáním v místě tetování. 

Jak minimalizovat rizika?

Aby se u vás po tetování neprojevily nějaké nežádoucí kožní nemoci je potřeba dodržovat určitá pravidla a postupy. Koukněte se, jak postupovat, abyste zdravotním problémům předešli. 

Vyberte si renomované studio a tatéra 

Tento krok je důležitý, abyste měli jistotu, že studio, které zvolíte, dodržuje hygienické standardy. Zkontrolujte si pověst studia a zjistěte, jestli má platnou licenci. 

Jaká hygienická opatření je potřeba během tetování dodržovat? 

  • Sterilita: Ujistěte se, že studio používá sterilní jehly na tetování, nástroje a další vybavení. Správný průběh je takový, že tatér použije jednorázové jehly a dodrží nezbytné sterilizační procesy. 
  • Čistá pokožka: Před tetováním by měl tatér kůži, kde se bude tetovat, vyčistit a připravit. Současně by měl i on sám mít čisté ruce a použít ochranné rukavice. 
  • Čistota okolí: Celé studio by mělo být čisté a dodržovat hygienické standardy. 

Otestujte alergické reakce 

Tento krok není nezbytně nutný, doporučuje se v případě, kdy máte podezření, že byste mohli mít alergickou reakci na používané barvy. Jak se otestovat? Požádejte tatéra o provedení testu na alergii před samotným tetováním. Tatér vám aplikuje malé množství barvy pod kůži, a díky tomu může po chvíli identifikovat případné alergické reakce ještě předtím, než se pustí do celého tetování.

Pečujte o tetování 

Správná péče o tetovanou pokožku je důležitá pro minimalizaci rizik infekce a zajištění správného hojení tetování. Tady je několik doporučení: 

  • Dodržujte pokyny: Doporučení, která vám dá tatér ve studiu, byste určitě měli dodržovat, pokud chcete, aby se tetování co nejrychleji zahojilo.  
  • Důkladně čistěte kůži: Oblast tetování omývejte anti-bakteriálním mýdlem a udržujte ji v suchu. Hojení můžete také urychlit používáním krému na tetování. 
  • Vyhněte se slunečnímu záření: Jak už víte, po tetování je pokožka více citlivá na sluneční záření, proto je dobré ji slunci nevystavovat nebo alespoň používat krém na opalování. 

Může se stát, že ačkoliv dodržíte všechna doporučení, vaše pokožka a tetování si zkrátka nesednou a bude potřeba ho odstranit. Nebo se váš vkus s věkem změní a to, co se vám líbilo před deseti lety, dnes už na své kůži mít nechcete. Ať tak či tak, pokud se rozhodnete pro odstranění tetování, zvolte snadné, rychlé a šetrné řešení, které nabízí renomované kliniky estetické medicíny. 

Napsat komentář