Rozhovor s plastickým chirurgem MUDr. Matějem Patzeltem, Ph.D.

Rozhovor s plastickým chirurgem MUDr. Matějem Patzeltem, Ph.D.

Co Vás ovlivnilo pro cestu k plastické chirurgii, estetické medicíně a rekonstrukční plastice?

Že půjdu studovat medicínu jsem se rozhodl už v 8. třídě na osmiletém gymnáziu, když jsme v biologii probírali lidské tělo. K plastice jsem se dostal až v průběhu studia medicíny. Vždycky mě bavilo něco opravovat, protože se mi líbí jemná trpělivá práce, a to vše v plastice nacházíme. Je to jediný obor medicíny, kdy doopravdy něco nového vytváříme a rekonstruujeme, většinou doslova z ničeho.

V plastice mě ovlivnilo mnoho zkušených chirurgů, od profesora Sukopa, přes profesorku Duškovou, která mě naučila rekonstrukce obličeje, až po paní Zárubovou, od které jsem se naučil rekonstrukce prsů. V estetické chirurgii, která k plastice patří, mě nejvíce naučila paní dr. Zárubová a dr. Payer.

Vaše zkušenosti uplatňujete v mnoha plastických operacích, včetně nejvíce poptávané, a to je augmentace. Ale, operace prsou zahrnují mnoho podob. Jaký je vlastně rozdíl mezi klasickou augmentací s implantáty a augmentací s modelací?

Augmentace prsou je prosté zvětšení prsou nejčastěji pomocí implantátů. Je vhodné u žen, která mají pevnější prsa, a tudíž není potřeba vysunout bradavku s dvorcem výše.

Augmentace s modelací zahrnuje vlastně dvě operace v jedné. Zároveň totiž zvětšujeme prsa, odstraňujeme přebytečnou kůži a vysouváme bradavku a dvorec výše. Prsu tak navrátíme jeho tvar a pevnost. Je vhodná u žen, která mají nejen povolená prsa, ale často prázdnější prsa, kdy bradavka je většinou pod úrovní podprsní rýhy.

Pro koho je vhodná modelace prsou a kdy má smysl podstoupit jen modelaci bez implantátů?

Modelace prsou je operace, kdy odstraňujeme přebytečnou kůži u povolených prsou a vysouváme bradavku a dvorec výše. Je vhodná u žen, které kojením nebo velkou ztrátou hmotnosti ztratily objem prsů a zůstala povolená kůže. Tu během operace odstraníme a prsům vrátíme tvar a pevnost. Pokud není žena spokojená s velikostí svých prsou, pak je vhodné modelaci doplnit ještě o zvětšení prsů, a to buď implantátem, nebo vlastním tukem. Je však vždy důležité osobně s operatérem probrat všechny možnosti a navrhnout optimální řešení!

A co když ženy po porodu řeší nejen prsa, ale i bříško? Kdy je na to vhodná doba?

Na konzultaci je vhodné přijít cca 6 měsíců po ukončení kojení a zároveň, pokud mají těch 6 měsíců stabilní váhu, se kterou jsou spokojené. V tu chvíli je možné již naplánovat operaci – ideálně Mommy Makeover, tedy operaci, kdy provedeme modelaci prsů a abdominoplastiku. Můžeme je doplnit ještě eventuálně o augmentaci prsou a liposukci. V indikovaných případech lze všechny tyto výkonu provést najednou.

Napsat komentář