Rozhovor s MUDr. Vanesou Lovětínskou

Rozhovor s MUDr. Vanesou Lovětínskou

Paní doktorko, co bylo impulsem pro Vaši práci lékařky, konkrétně plastické chirurgie?

Seriál Nemocnice Chicago Hope a maminka, která chtěla mít dceru plastického chirurga, abych ji ve stáří opravila. Zní to absurdně, ale je to tak. Nicméně k oboru plastické chirurgie vedla dlouhá cesta.

Vždy jsem věděla, že chci dělat chirurgický obor a plastická chirurgie pro mě byla výzvou nejen zúročit výtvarné a estetické cítění, ale současně možnost vracet pacienty po úrazech zpět do běžného života a také pomáhat vrátit sebevědomí a lásku k sobě samému díky kosmetickým zákrokům.

Absolvovala jste i zahraniční mise či stáže. Jak je na tom naše estetická medicína v porovnání se zahraničím?

Estetická medicína se v Čechách snaží držet trend se světem. Nicméně vývoj nových postupů a materiálů je velmi rychlý a pro udržení kroku s kosmetickými velmocemi je nutné neustálé vzdělávání se například formou kongresů, workshopů, zahraničních stáží a čtením odborné literatury.

Někteří lidé mají k estetické medicíně výhrady. V čem je jiná dnes a byla dříve?

Dnes se díky sociálním médiím o plastické chirurgii lidé nebojí mluvit, spíše naopak. Různá média jsou těmito tématy přímo zahlcena. Já osobně mám naprosté pochopení pro část populace, která tyto výkony odmítá a pokud jsou tito lidé spokojeni sami se sebou, tak je to skvělé. Na druhou stranu jsem zažila spoustu příběhů, kdy mé klienty opravdu trápil nějaký nedostatek nejen na těle, ale i na duši a po podstoupení zákroku byli více sebevědomí, někteří i úspěšnější a v životě více spokojeni. Není nic hezčího než mít možnost toto svým pacientům umožnit. Proto mám svoji práci tak ráda. Bohužel se pořád trošku opomíjí, že plastická chirurgie je také velmi důležitý rekonstrukční obor, který opravdu reálně pomáhá lidem například po těžkých úrazech a onkologických výkonech.

Které zákroky vyhledávají klienti nejvíce?

Dlouhodobě přetrvává velká poptávka po úpravě poprsí – zvětšování, zmenšování, korekce tvaru. Dále abdominoplastika, liposukce, operace v oblasti obličeje, a to zejména horní a dolní víčka. V posledních letech pozoruji velký boom v oblasti intimních partií, bude to nejspíše tím, že se konečně lidé nebojí mluvit také o těchto tématech.

Co byste doporučila těm, kteří mají estetický problém, ale stále váhají, stydí se?

Existuje řada internetových stránek zabývající se problematikou estetických operací. Dokonce jsou i různé skupiny pacientů, kteří společně diskutují o různých zákrocích a vzájemně si předávají pozitivní i negativní zkušenosti. Co já ale opravdu doporučuji, je jít za odborníkem, klidně i za vícero a porovnat jednotlivé názory na daný problém. Na neoficiálních zdrojích se můžete dozvědět velké množství dosti zkreslených informací, které v podstatě ani nemusí být v souladu s tím, co pacient opravdu potřebuje. Pokud zajdou klienti na konzultaci ke mně, mají téměř vždy jistotu, že z nich případná nervozita okamžitě spadne, protože se snažím být opravdu lidská a hlavně, už jsem viděla tolik věcí, že mě nic nerozhází :o)

Setkala jste se někdy ve své práci s něčím, co se Vás dotklo lidsky?

Neustále se setkávám s dojemnými příběhy, velmi často bohužel i smutnými, převážně v rámci rekonstrukční chirurgie při mé práci v nemocnici. Co mě ale dělá šťastnou je fakt, že většinou se nám s mými kolegy daří těmto lidem pomáhat a opět je nastartovat do života.

Napsat komentář