Rozhovor s MUDr. Davidem Hendrychem, plastickým chirurgem

Rozhovor s MUDr. Davidem Hendrychem, plastickým chirurgem


Pane doktore, co Vás vedlo k práci plastického chirurga, a kromě estetické stránky, i k zákrokům souvisejícím s rekonstrukcí prsou?

Již při studiu medicíny jsem věděl, že se chci věnovat chirurgii. Nejprve jsem získal odbornou způsobilost ve všeobecné chirurgii, kde jsem se poprvé setkal s problematikou chirurgie prsu. K plastické chirurgii jsem našel cestu až po pár letech praxe. Přišlo mi to jako velmi logické propojení dvou velmi příbuzných oborů, které se vzájemně prolínají a doplňují. V plastické chirurgii jsem následně také získal odbornou způsobilost. Spojení těchto příbuzných oborů mne velmi obohatilo, ale zejména to vnímám jako veliký přínos pro mé pacientky.

Mnoho žen po porodu a kojení řeší problémy s velikostí, nebo ochablostí svých prsou. Kdy by bylo vhodné podstoupit augmentaci u maminek?

K jakémukoli operačnímu zákroku po porodu by mělo dojít po ukončení kojení. A to minimálně 3 měsíce, lépe 6 měsíců (i v případě, že maminka nekojila, v průběhu těhotenství dochází k růstu žlázy a s ní i kůže). Proto je potřeba, aby se žláza i kůže vrátily do svého přirozeného stavu. Teprve pak je možné začít s nějakými úpravami.

Jak důležitý je výběr implantátů? Kdy je dobré přijít na výměnu či „kontrolu“

Při výběru je nutné zvolit správný tvar – zda implantáty anatomické (kapkovité) či kulaté a pak dále samozřejmě velikost. Další jistě důležitá věc je, jaký druh, od jakého výrobce a s jakým povrchem zvolit implantát. Anatomické implantáty jsou vhodné u klientek po porodu, s mírným poklesem žlázy a celkově menší žlázou. Naopak kulaté implantáty jsou vhodné u klientek s plnějším hrudníkem, k celkovému zvětšení, ale i zdůraznění dekoltu.

Velikost musí být předoperačně zvolena po domluvě s pacientkou, kdy máme k dispozici možnost klientce předvést velikost zvětšení prsů na ní samotné – tzv. sizer vložený do podprsenky.

A volbu povrchu a výrobce je nejlépe zvolit na základě domluvy klientky s operatérem a na jeho zkušenosti.

Pooperačně by měla klientka přibližně 1x ročně chodit na ultrazvukovou kontrolu stavu implantátů a žlázy. Klientky po 45. roku věku by též měly absolvovat 1x za 2 roky mamografické vyšetření. Při tomto vyšetření nejsou implantáty problém. Nedochází k porušení implantátu nebo jeho polohy, jak se některé klientky obávají.

Proč je důležitá správná pooperační péče a nošení elastického prádla?

Pooperačně je nutné nošení kompresního prádla proto, aby se implantát přihojil, kde má. Tzn., aby působil přirozeně a nedocházelo například k jeho pohybům. Pokud není dodržen klidový režim a klientka nenosí kompresní prádlo, vazivový obal, tzv. kapsula, se vytvoří větší, než je vlastní implantát. Pak implantát může být „volný“ a na hrudníku se pohybovat.

Co všechno je potřebné před samotnou operací absolvovat?

Před samotnou operací je nutné (stejně jako před každou operací) předoperační vyšetření internistou (odběry krve, EKG, event. další doporučené vyšetření v případě chronického onemocnění pacientky). Dále je vhodné ultrazvukové vyšetření, u žen nad 45 let věku mamografické vyšetření.

Děkujeme za rozhovor.

Napsat komentář