Víte, jaký je rozdíl mezi liposukcí, lipolýzou a lipofillingem?

Každý z nás má na těle oblast, kde prostě vždycky bude mít nějaký ten tuk navíc, i kdyby se stavěl na hlavu. Někomu se tuk více ukládá na stehnech, někomu na břichu a dalšímu v hýždích. Každé tělo je zkrátka jiné. Naštěstí v dnešní době vám k vysněnému vzhledu může snadno dopomoct estetická medicína. 

Liposukce, lipofilling, lipolýza – možností, jak vylepšit svůj vzhled a vytvarovat postavu, máte spoustu. Pojďte si v nich udělat pořádek a zjistit, jaká metoda je pro vás ta pravá. 

Co je liposukce?

Liposukce, jak už název napovídá, je zákrok estetické chirurgie, při kterém se odsává přebytečný tuk z problematických oblastí. Jde o invazivní metodu, během které lékař zavádí pod kůži kanylu nebo katétr a následně pomocí těchto nástrojů odsává tuk. Před samotným zavedením je potřeba provést malé řezy v pokožce – z toho důvodu se liposukce provádí v celkové nebo lokální anestezii

Výhodou invazivní liposukce je odstranění většího množství tuku, než je tomu v případě neinvazivních metod. Díky tomu jsou výsledky více viditelné. Na druhou stranu jde o zákrok, který vyžaduje delší rekonvalescenci a někdy i celkovou anestezii, která představuje zátěž pro lidský organismus. Před samotným zákrokem je dobré si zjistit, jak liposukce probíhá, abyste věděli, do čeho jdete.

Druhy liposukce 

  • Metoda Body-Jet – probíhá pomocí pulsujícího paprsku vody, který odděluje tukové buňky od zbylé tkáně. 
  • Ultrazvuková liposukce – jde o odstranění tuku díky ultrazvukové sondě, která tukové buňky rozkmitá a ty pak chirurg snadno odsaje. 
  • Laserová liposukce – funguje na stejném principu, jako ultrazvukové liposukce, jen místo ultrazvuku se k rozkmitání buněk využívá laser. 
  • Tumescentní liposukce – do odsávané tkáně se napouští speciální roztok, který uvolňuje tukové buňky. Ty jsou následně odsáty za pomocí kanyly. 

Tip: Pokud vás trápí strach z liposukce, plastiky nebo jakéhokoliv jiného zákroku estetické medicíny, přečtěte si článek, který vám pomůže vaše obavy překonat

Co je lipolýza?

Lipolýza známá také jako neinvazivní liposukce. Je metoda odstranění podkožního tuku bez porušení povrchu kůže. I z toho důvodu zákrok zpravidla provádí kvalifikovaní pracovníci a není zapotřebí přítomnost chirurga. Lipolýza probíhá na principu rozpuštění nebo narušení tukových buněk, které se následně z těla vyplaví lymfatickým systémem.  

Jaké jsou výhody lipolýzy? Je bezbolestná a není potřeba po proceduře žádná rekonvalescence. Na druhou stranu výsledky nejsou tak markantní, jako je tomu v případě „klasické“ liposukce, proto je vhodná pro odstranění menšího množství tuku. 

Druhy lipolýzy 

  • Injekční lipolýza – pomocí injekce se pod kůži aplikuje účinný roztok, který rozpustí tukové buňky. 
  • Kryolipolýza – v tomto případě dojde ke zmrazení tukových buněk, a tím k jejich rozpadu. 
  • Ultrazvuková kavitace – k narušení tukových buněk dochází pomocí ultrazvukových vln. 

Co je lipofilling?

V případě lipofillingu neboli transplantace tuku v podstatě zabijete dvě mouchy jednou ranou. Nejenže vám lékař odstraní tukovou tkáň z oblasti, kde jí je přebytek, ale navíc odebraný tuk aplikuje tam, kde je potřeba.  

Průběh lipofillingu 

V prvním kroku lékař provede liposukci, při které odebere tuk z vybrané oblasti. Nejčastěji se jedná o oblast břicha, boků, stehen, paží nebo podbradku. 

Následně je potřeba odebraný tuk zpracovat tak, aby lékař získal kvalitní buněčný preparát, který bude obsahovat pouze nepoškozené tukové buňky. Nejčastější metody zpracování jsou centrifugace, segmentace nebo filtrace přes membránu. Cílem je oddělit tukové buňky od ostatních látek, jako jsou krevní buňky, tumescenční roztok a další.  

Posledním krokem je samotný lipofilling. Lékař aplikuje pomocí injekční stříkačky a speciálních kanyl zpracovanou tukovou tkáň do vybrané části těla. Kam všude můžete vlastní tuk aplikovat? 

  • Obličej: Lipofilling se běžně využívá k vyplnění vrásek včetně hlubokých nosoretních rýh, ke zvětšení spodních i horních rtů nebo k vyplnění tváří. 
  • Tělo: Získaný tuk můžete využít k modelaci a zvětšení prsou nebo hýždí. Využívá se také pro úpravu jizev nebo poúrazových defektů.  

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv z výše uvedených procedur, věnujte dostatečnou pozornost výběru kliniky a lékaře. Zejména v případě invazivních metod, jako je liposukce, se ujistěte, že jste si vybrali renomovanou kliniku, která zákrok provede. Jak to poznáte?  

Podívejte se například na recenze ostatních pacientů, na počet spokojených klientů nebo na fotografie před a po zákroku. Zjistěte si také informace o chirurgovi, který bude zákrok provádět – jaké je jeho vzdělání, praxe a kvalifikace.   

Tip: Přečtěte si, jak vybrat nejlepšího plastického chirurga

Napsat komentář