Průvodce jednotlivými zákroky mommy makeover: S čím vám pomůžou a jak probíhají?

Během těhotenství dochází k výrazným změnám nejen ve fyzickém vzhledu těla, ale i v životním stylu. I když budete po porodu dodržovat zdravou a vyváženou stravu a sportovat, vaše tělo se nemusí dostat do původního stavu. Pokud vám nic z toho, co děláte, nepomáhá, můžete začít uvažovat o chirurgickém řešení. Pojďme si přiblížit proces mommy makeover, s čím vám jednotlivé zákroky pomůžou a jak probíhají.

Proč podstoupit mommy makeover? 

V těhotenství hrají roli hormony, ty přinášejí významné proměny – kůže na břiše se povoluje, břišní svaly se roztahují, tuk se více ukládá, prsa se zvětšují a kůže na nich často ztrácí elasticitu. Mommy makeover na tyto proměny reaguje a umožňuje ženám obnovit důvěru v sebe sama a získat zpět svůj vzhled před těhotenstvím

Co zahrnuje mommy makeover?

Mommy makeover vám pomůže vrátit tělo do stavu před těhotenstvím. Tento zákrok kombinuje několik kroků, které se zaměřují především na oblasti břicha a prsou, redukci přebytečného tuku i úpravy genitálií.

Součástí mommy makeoveru je například abdominoplastika, liposukce, augmentace nebo modelace prsou a labioplastika. Důležité je si uvědomit, že proměna je volba každé z nás, proto je přizpůsobená každé ženě individuálně a vždy zahrnuje konzultaci s kvalifikovaným plastickým chirurgem.

Jak probíhá mommy makeover? 

Každé tělo reaguje na těhotenství a porod odlišně, a proto vyžaduje individuální přístup. Během úvodní konzultace si vás plastický chirurg prohlédne a vyslechne vaše představy. Na základě toho společně vytvoříte plán. 

V rámci mommy makeover procházíte úpravami více částí těla najednou, doba trvání zákroku se pohybuje od tří do pěti hodin a provádí se buď v lokální nebo celkové anestezii. Jednou z výhod mommy makeoveru tak je, že všechny zákroky probíhají během jedné narkózy.  

V následujících řádcích si jednotlivé zákroky přiblížíme detailněji.

Co je to abdominoplastika? 

Abdominoplastika je plastika břicha, prostřednictvím které se zbavíte nadměrného tuku a kůže z břicha. Ideální je pro všechny ženy trpící povislou kůží po těhotenství nebo třeba v důsledku rychlého úbytku hmotnosti. Tento zákrok může být také účinný, pokud má žena rozestoupené břišní svaly nebo pokud trpí tkáňovým valem nad jizvou po císařském řezu. 

Jak se na zákrok připravit? 

Před abdominoplastikou absolvujete konzultaci s plastickým chirurgem, v jejímž rámci podstoupíte měření přebytků kůže a tukové tkáně i zjištění přítomnosti diastázy. Před samotným zákrokem se doporučuje chránit břicho před slunečními paprsky a nedržet výraznou redukční dietu. 

Jak probíhá abdominoplastika? 

Plastika břicha po porodu se provádí v celkové anestezii. Operace trvá obvykle dvě až čtyři hodiny. Během zákroku vám chirurg odstraní nadbytečnou kůži a tuk z oblasti břicha a provede úpravy na svalech. Řez se provádí v záhybu kůže nad ochlupením, a to co nejníže, aby jizva byla co nejméně viditelná a dala se skrýt pod oblečením. Nejdříve chirurg sešije rozestoupené břišní svaly a vyrovná je, poté odstraní přebytečnou kůži, upraví polohu pupku a uzavře ránu. 

Tip: Plastika břicha se často kombinuje s liposukcí, která odstraní tukové polštářky v oblasti nadbřišku a na bocích. V tomto případě se odsátí tuku provádí před umístěním pupku do konečné polohy. Na liposukci se blíže podíváme v textu níže. 

Po zákroku mohou být do břicha zavedené drenáže a rána se pokryje bandáží nebo speciálními kalhotami, které musíte nosit čtyři týdny. Hospitalizace trvá zpravidla dva dny, osprchovat se můžete ale až po čtyřech dnech. Po operaci nesmíte alespoň čtyři týdny zatěžovat břišní stěnu a při použití samovstřebatelných stehů není nutné chodit ani na jejich odstranění. 

Jaké problémy řeší liposukce? 

Liposukce odebírá přebytečný tuk z různých oblastí těla, jako je břicho, stehna, boky, paže a podbradek. Tato metoda je vhodná pro všechny ženy, u nichž cvičení nepomáhá zredukovat tukové nánosy a ani diety nepřinášejí požadované výsledky. Liposukce je téměř bezbolestná a nezanechává žádné viditelné jizvy. 

Jak se připravit na liposukci? 

Před samotným zákrokem je nezbytná individuální konzultace s plastickým chirurgem, který vám poskytne odborné doporučení ohledně vhodné operační techniky a navrhne předoperační ošetření vaší kůže nebo terapii podkoží. 

Jak zákrok probíhá? 

Liposukce se provádí v lokální nebo celkové anestezii. Doba trvání samotného zákroku může být 30 minut až tři hodiny, vždy závisí na rozsahu a oblastech prováděné liposukce. Při liposukci chirurg pracuje s tenkou kanylou, pomocí níž odsává tuk z daných oblastí těla. Tím dosahuje vylepšení tvaru a kontur těla. 

Liposukce se často kombinuje s abdominoplastikou, doba trvání operace tak může být nejenom kratší, ale kombinace těchto zákroků může také významně zlepšit estetický výsledek a umožnit rychlejší zotavení. 

Liposukce může být provedená různými metodami: 

  • Tumescentní liposukce – na cílové oblasti se aplikuje speciální roztok, který obsahuje anestetikum a adrenalin a tuková tkáň se pomalu odsává. Roztokem se minimalizuje bolestivost a eliminuje možnost krvácení během operace. 
  • Laserová liposukce neboli Lipotouch – tukové buňky se rozmělní laserovým paprskem, tuková tkáň se v další fázi odsává snadněji. Jedná se o neinvazivní metodu liposukce generující nízkofrekvenční ultrazvuk, který prostřednictvím kavitace rozkládá strukturu tukových buněk. Tato technika je zvláště účinná, pokud se kombinuje s lymfodrenáží. 

Tip: Přečtěte si vše o liposukci a jejích typech

Pokud lékař použil lokální anestezii, je možné odejít domů už po 30 minutách a k běžnému životu se vrátíte po dvou týdnech. V případě celkové anestezie se doporučuje jednodenní hospitalizace. Stehy po liposukci nebývají vstřebatelné, zhruba po sedmi až 10 dnech se musíte dostavit na jejich vytažení.  

Kdy jít na augmentaci nebo modelaci prsou? 

Mastopexie je technika modelace prsou, pomocí které chirurg zvedá a zpevňuje prsa tím, že posune bradavky výše, odstraní nadbytečnou kůži a zpevní okolní tkáňTento chirurgický zákrok může pomoci rychle obnovit pružnost mléčných žláz, elasticitu tkání prsou a vrátit jim esteticky přitažlivý tvar. Mastopexie je vhodná pro všechny ženy, jejichž prsa se po těhotenství a kojení tvarově změnila a došlo k jejich poklesu. 

Modelace slouží ke zvednutí a zpevnění prsou a využívá pouze vlastní tkáň klientky, naopak u augmentace jde o zvětšení prsou s využitím přidaného materiálu. U žen, které mají nedostatek vlastní tkáně, nebo tkáň se slabší kvalitou, je vhodné spojit modelaci prsou s augmentací. Tímto způsobem se dá pomocí silikonového implantátu doplnit objem zejména v horní části prsou. Před provedením plastiky prsou je vždy nutná konzultace s lékařem, který posoudí, zda je tento typ operace pro pacientku vhodným řešením. 

Jak probíhá modelace prsou? 

Modelace prsou se provádí v celkové anestezii, samotný zákrok trvá přibližně dvě hodiny. Během plastiky prsou se odstraňuje nadbytečná kůže a prsní dvorec se posune směrem nahoru. Podle míry poklesu prsů určuje plastický chirurg rozsah a umístění operačních řezů. 

U mírného poklesu prsou se řez provádí pouze kolem dvorce, u výraznějšího poklesu může jizva pokračovat dolů směrem k podprsní rýze. U nejrozsáhlejšího poklesu se provádí jizva ve tvaru kotvy. Chirurg se vždy snaží minimalizovat velikost jizvy a umístit ji do kožních záhybů, kde je co nejméně nápadná. Rány se po zákroku uzavřou vstřebatelnými stehy, to eliminuje nutnost následného odstranění. 

Jak probíhá augmentace prsou? 

Augmentace prsou se provádí v celkové anestezii a trvá přibližně hodinu. Během zákroku chirurg provede řez v podprsní rýze, pronikne pod žlázu nebo sval a vytvoří dutinu, kam umístí implantát. Rána se poté uzavře stehy, které se následně zakryjí obvazy. Výsledná jizva je minimálně nápadná. 

Jak to probíhá po plastice prsou? 

Po operaci si minimálně jeden den poležíte. Prsa budete mít obvykle po dobu pěti dnů pokrytá elastickým obvazem a náplastmi, až poté se budete moct osprchovat. Po dobu jednoho týdne se doporučuje dodržovat klidový režim, to zahrnuje spánek na zádech a nezatěžování prsního svalu. Pevnou elastickou podprsenku se doporučuje používat čtyři týdny. 

Otoky a případné modřiny by měly zmizet do tří týdnů. Po čtyřech týdnech jsou povolené všechny aktivity bez zvláštních omezení. I po provedení operace prsou byste měla pokračovat ve sledování svého zdraví prostřednictvím samovyšetření prsou a pravidelných kontrol u mamologa. Samotný implantát nepředstavuje pro mamologii problém, prsa s nimi se vyšetřují podobně jako bez nich.  

Jaké problémy řeší labioplastika? 

S přibývajícím věkem může docházet k úbytku tukové tkáně a ochabování velkých stydkých pysků, to mnoho žen vnímá jako estetický problém, který ovlivňuje funkčnost orgánu i sexuální život. Tyto problémy mohou rovněž způsobovat opakované zdravotní obtíže. 

Vše vyřeší labioplastika, kdy chirurg upraví asymetrii nebo velikost malých a velkých stydkých pysků. Zákrokem se vám zkvalitní sexuální život a zvýší sebevědomí. 

Jak probíhá labioplastika? 

Labioplastika se provádí v lokální anestezii a trvá přibližně 30 až 60 minut. Lékař při plastické operaci stydkých pysků odstraní přebytečnou uvolněnou kůži a upraví tvar do co nejpřirozenějšího vzhledu. Rána se uzavírá pomocí samovstřebatelných stehů, které by měly do tří týdnů samy odpadnout. 

Po operaci se oblast stydkých pysků překryje gázou. Hospitalizace na klinice trvá jeden den, druhý den po operaci se můžete osprchovat. Lékaři doporučují omývat genitálie mýdlem či dezinfekčním roztokem. Gázu si po každém sprchování znovu aplikujete, po několika dnech ji nahradíte vložkami. Po dobu alespoň dvou týdnů omezte sportovní aktivity, návrat k sexuálním aktivitám se doporučuje zhruba po měsíci. 

Chcete získat zpět své tělo? 

Mommy makeover vám pomůže vrátit vaše tělo zpět do formy jako před porodem. Bez ohledu na to, zda máte zájem o zpevnění břicha, odstranění nadbytečného tuku nebo zpevnění ňader, mommy makeover nabízí komplexní řešení, které se přizpůsobí vašim individuálním potřebám. Objednejte se na nezávaznou konzultaci, na které vše proberete s našimi zkušenými lékaři. Jsme tu pro vás, abyste se mohly ve svém těle cítit sebevědoměji. 

Napsat komentář