Proč vzniká gynekomastie a jak probíhá léčba?

Máte prsa jako žena? Zvětšení prsních žláz pro vás může být značným zdrojem fyzického i psychického nepohodlí. Napadlo vás někdy, že nadměrně vyvinutou prsní žlázu nebo nežádoucí tvar lze upravit chirurgickým zákrokem? Pojďme si gynekomastii představit blíže. 

Co je gynekomastie?

Gynekomastie je zvětšení prsních žláz u mužů, jedná se o nadměrně vyvinutou prsní žlázu, asymetrii nebo nežádoucí tvar mužských prsou. Pokud jsou příčinou problému samotné prsní žlázy, je možná chirurgická léčba. 

Gynekomastie může být fyziologická a patologická. Fyziologická gynekomastie je přechodná a vyskytuje se po narození, v pubertě i ve stáří a dochází během ní k přechodnému zvýšení koncentrace pohlavních hormonů. V kojeneckém věku se objevuje u 60 až 90 % chlapců, ale obvykle ustoupí během několika týdnů. Během puberty ji nejčastěji mají 13 až 14letí chlapci, zpravidla ale zmizí ustálením hormonálních hladin po skončení puberty. Najdete ji však i u 50 až 80letých mužů, u nich dochází k poklesu testosteronu, a navíc k nárůstu tukové hmoty. 

Naopak patologickou gynekomastii mohou mít muži v důsledku onemocnění, genetických faktorů nebo vlivem některých léků. Pokud dojde do pozdější fáze, dá se odstranit pouze chirurgicky. Tuto formu podrobně popisujeme níže v článku. 

Gynekomastie vs. pseudogynekomastie

Gynekomastii musíme odlišovat od pseudogynekomastie, ta se projevuje nárůstem ukládání tuku v oblasti prsou bez zvětšení žlázové tkáně. Zpravidla se vyskytuje u mužů trpících nadváhou. 

Proč gynekomastie vzniká? 

Gynekomastie je projevem narušeného poměru estrogenů a androgenů. Nerovnováhu mohou způsobit různé příčiny, které se zpravidla objevují jen v určité fázi života. Vyskytují se však i patologické příčiny gynekomastie u mužů

  • hormonální nerovnováha – nadměrná tvorba nebo působení ženských pohlavních hormonů (estrogenů) nebo pokles mužských hormonů (androgenů), 
  • systémová onemocnění – například obezita, jaterní cirhóza, 
  • genetika – dědičná predispozice, 
  • užívání léků – například diazepam, omeprazol, anabolické steroidy, psychofarmaka a další, 
  • užívání drog – například alkohol, marihuana, heroin, amfetaminy, 
  • nádory – varlat, nadledvin nebo hypofýzy. 

Nejčastější příčinou je hormonální nerovnováha, významný vliv na to má ale také nadváha, kdy se tuk ukládá do oblasti prsou. 

Jak poznat gynekomastii? 

Gynekomastii zpravidla poznáte oboustranným zvětšením bradavek a prsního dvorce, včetně mléčné žlázy, kterou si nahmatáte a obvykle ucítíte bolest. Gynekomastii je možné poznat také prostřednictvím napětí v prsou a jejich citlivostí na dotek, může být ale i bez příznaků. 

Potvrzení diagnózy a stanovení správné léčby předchází vyšetření u endokrinologa a krevní odběr. Hladinu estrogenů a androgenů zjistí doktor analyzováním vzorku krve. Vzhledem k tomu, že příčinou gynekomastie může být také nádor varlat či nadledvin, podstoupíte ještě ultrazvukové vyšetření. 

Jak probíhá léčba? 

Ne každá gynekomastie se musí léčit, třeba fyziologická často sama vymizí. Například v případě gynekomastie v pubertě je důležité zjistit samotnou příčinu, poté totiž nemusíte podstupovat operaci. Typicky se léčí hormonální terapií a užíváním látek, které působí proti účinkům estrogenů – tedy androgenů nebo antiestrogenů. Nadbytečná tkáň se ale u chlapců může přeměnit na svalovou hmotu během období, kdy rostou nebo i pokud cvičí. 

Pokud je zvětšení prsou výsledkem obezity (jedná se o pseudogynekomastii), je vhodným řešením redukce hmotnosti, nebo případně liposukce. Tukovou tkáň a její objem můžete snížit cvičením a posilováním horní části těla. Samotné sportování však nemusí problém vždy eliminovat. 

K operaci se přistupuje, když zvětšení prsních žláz způsobuje onemocnění, genetika, užívání léků a další výše uvedené příčiny, a zároveň pokročilo do fáze fibrotizace. V té totiž tkáň tuhne a změny jsou už nevratné. Léčba pomocí léků je tak možná pouze v proliferativní fázi, kdy těleso mléčné žlázy roste. 

Léčbu gynekomastie rozhodně podstupte, pokud pociťujete bolest, nebo vás to z estetických důvodů trápí. Chirurgické odstranění prsní žlázy je totiž trvalé

Jak probíhá operace? 

U menšího zvětšení prsní žlázy a pseudogynekomastie se provádí liposukce, během níž se za použití lokální anestezie odsaje tuková tkáň. V případě rozsáhlejších zvětšení provede chirurg v celkové anestezii malý řez okolo obvodu prsního dvorce a žlázu odstraní. Při větších obtížích se často kombinuje plastická operace prsou s liposukcí. 

Před chirurgickým odstraněním podstoupíte endokrinologické a ultrazvukové vyšetření prsou. Samotná operace pak trvá 60 až 120 minut a po chirurgickém zákroku budete jeden až dva dny hospitalizovaní. Následně je důležité dodržovat klidový režim po dobu minimálně 10 dnů, tři týdny necvičit a alespoň pět týdnů nosit pooperační kompresní prádlo. 

Jak gynekomastii předcházet? 

Gynekomastii můžete předcházet tím, že se vyvarujete přípravků a látek, které ji mohou vyvolat. Zároveň dbejte na zdravý životní styl, který zahrnuje dostatek pohybu a spánku, vyváženou stravu a omezení konzumace alkoholu. 

Zbavte se gynekomastie 

Trápí vás zvětšení prsních žláz, asymetrie nebo nežádoucí tvar vašich mužských prsou? Díky chirurgickému zákroku se gynekomastie zbavíte jednou pro vždy. Máme krátké čekací lhůty a zaručujeme trvalé výsledky s minimálně viditelnými jizvami. Objednejte se na nezávaznou konzultaci k našim specialistům. 

Napsat komentář