Nový rozměr ženskosti: Zjistěte vše, co potřebujete vědět o plastice vaginy

Stále více ženám záleží na tom, jak vypadají jejich intimní partie a touží po zkvalitnění sexuálního prožitku. Proto si dnes přiblížíme zákrok, který dříve býval obestřen tajemstvím a nejasnostmi, ale v současnosti vstupuje do popředí jako příležitost pro ženy hledající zlepšení fyzické i psychické pohody.

Co je to vaginoplastika?

Vaginoplastika je chirurgický zákrok, který mění velikost nebo tvar vaginy. Často se provádí za účelem obnovení estetických a funkčních vlastností ženské vaginy, které mohou být ovlivněny různými faktory, jako je porod, stárnutí, úraz nebo jiné zdravotní komplikace. 

Vaginoplastika může také zahrnovat rekonstrukci vaginy, což je proces, který se používá k obnovení nebo vytvoření vaginy u žen, které se narodily bez ní (včetně případů změny pohlaví). 

Proč podstoupit plastiku vaginu?

Mezi hlavní důvody, proč se ženy rozhodují pro vaginoplastiku, patří zvýšení sebevědomí touha zlepšit sexuální život a snížit nepohodlí způsobené velkými nebo asymetrickými stydkými pysky. 

Při porodu je kvůli průchodu hlavičky ženskými rodidly často nutné nastřižení hráze, které může způsobit, že poševní vchod bude širší a vagina už nebude tak úzká jako tomu bývalo dříve. Tento zákrok jí navrátí původní vzhled. 

U některých žen může být operace vaginy součástí obsáhlejších zákroků v oblasti pánve nebo se provádí kvůli zdravotním stavům, jako je prolaps pánevních orgánů (sestup močového měchýře, dělohy a konečníku z jejich normální anatomické polohy) či různým vrozeným deformacím. 

Pro koho je plastika vaginy vhodná?

Jak už asi vyplývá z výše zmíněného, vaginoplastika je vhodná zejména pro ženy: 

  • Které jsou nespokojené s velikostí vaginy po porodu a kvůli uvolnění poševní tkáně nemají dostatečně intenzivní intimní prožitky
  • Kterým vadí vzhled, tvar nebo velikost jejich stydkých pysků – v tomto případě se pak jedná o labioplastiku
  • Které prošly radikálním snížení tělesné hmotnosti, což může mít za důsledek uvolnění nadbytečných tkání. 
  • A v neposlední řadě pro ženy, které prodělaly úraz nebo trpí zdravotními komplikacemi v intimních oblastech a vaginoplastika je pro ně vhodným řešením. 
  • Někdy se používá také ke zpevnění pánevního dna či k řešení močové inkontinence. 

Ženám se po zákroku zpravidla zintenzivní intimní prožitek a zvýší sebevědomí. Zmírní se také nepohodlí při nošení určitého oblečení nebo provádění fyzických aktivit. 

Tip: Podívejte se také, jaké další zákroky nabízíme pro maminky po porodu

Jaké jsou výhody a nevýhody vaginoplastiky?

Hlavní výhodou je především „omlazení vaginy“ – díky jejímu připodobnění k předporodnímu stavu – náprava vrozených deformací nebo zlepšení estetického vzhledu genitálií. 

Zákrok (pokud se nejedná o složitější zdravotní případy) je také obvykle rychlý a bezbolestný, rekonvalescence netrvá dlouho a bývá dobře snášená. 

Na druhé straně jsou zde, jako při každé operaci, rizika spojená s celkovou anestezií (v některých případech se provádí plastika vaginy i v lokální anestezii) a je potřeba dodržet pooperační klidový režim a pečlivou intimní hygienu. Pokud žena po provedení vaginoplastiky znovu otěhotní nebo dojde opět k uvolnění poševní tkáně, je pro omlazení vaginy většinou nutné zákrok zopakovat. 

Jak probíhá příprava na zákrok?

Jako první je vždy konzultace s lékařem, který vás prohlédne a zhodnotí, zda je váš případ vhodný pro plastiku vaginy a případně navrhne i nejvhodnější typ zákroku. Také vám vysvětlí, jak bude vše probíhat a odpoví na vaše otázky. 

Pokud bude zákrok prováděný v celkové anestezii, podstoupíte předem běžná předoperační vyšetření

Je také důležité správně naplánovat datum zákroku, který se provádí nejlépe po skončení menstruace. Několik týdnů před operací se také doporučuje vynechat kouření, které může zhoršit hojení. 

Jaké jsou možné komplikace?

Jako u každého chirurgického zákroku, i u vaginoplastiky existují potenciální rizika. Může se jednat o infekce, krvácení, bolest, otoky a modřiny v oblasti zákroku. Dalšími možnými komplikacemi jsou také problémy s hojením, asymetrie nebo změny citlivosti v operované oblasti. Vzácněji se mohou vyskytnout vážnější komplikace jako jsou problémy s močením.  

Tip: Nabízíme také další zákroky související s intimními partiemi, jako například rekonstrukce panenské blány

Jak probíhá rekonvalescence?

Jestliže probíhal zákrok v lokální anestezii, může pacientka odejít domů po skončení operace, v případě celkové anestezie je nutná jednodenní hospitalizace. Po propuštění do domácího ošetření je nutné alespoň týden dodržet přísný klidový režim. Po týdnu je již možné provádět například lehkou kancelářskou práci, ale plná zátěž se doporučuje až po úplném zhojení (10–14 dní). Za tuto dobu se také samy vstřebají stehy, není tedy nutné jejich vyndání.  

Zároveň je minimálně první týden potřeba dodržovat pečlivou intimní hygienu. V případě potřeby následuje po prvním týdnu kontrola u lékaře. Pohlavní styk je obvykle znovu možný po 3–6 týdnech v závislosti na tom, jak probíhá hojení.  

Výsledek plastické operace pochvy je zřejmý ihned po operaci, ale hodnocení zlepšení sexuálního života je vysoce individuální a obvykle ho jde posoudit přibližně za 3–6 měsíců.

Metody provedení vaginoplastiky

Vaginoplastikou se v první řadě myslí chirurgické odstranění přebytečné povislé tkáně a případných poporodních jizev a následné zúžení pochvy pomocí sešití tkáně v oblasti poševního vchodu. To může být také doprovázené injekční výplní v podobně kyseliny hyaluronové, která se vpíchne do poševní stěny pod bodem G. Tento chirurgický zákrok trvá obvykle asi hodinu a pojí se s ním rekonvalescence, kterou jsme popsali výše. 

Jako doplňkové či alternativní způsoby vaginoplastiky se také využívají tyto metody: 

Rejuvenace pomocí laseru

Laser „prohřívá“ tkáně a podporuje tvorbu kolagenu, díky čemuž se tkáně zpevňují a napínají. Zákrok za použití speciálního gynekologického nástavce je téměř bezbolestný a hned po ošetření se můžete vrátit do běžného života. Pro optimální výsledek je vhodné zákrok několikrát opakovat. 

Rejuvenace pomocí radiofrekvence

Má také za cíl podnícení tvorby kolagenu a elastinu, které zpevní tkáně, používá k tomu ale radiofrekvence. Díky obnovujícím se elastickým vláknům a zlepšení buněčného metabolismu se ošetřené tkáně zpevňují a vypínají, napomáhají též ke zesvětlení případných nežádoucích pigmentací na zevní části genitálií. Opět se jedná o rychlý a bezbolestný zákrok, který je případně možné opakovat. 

Labioplastika a lipofilling

Zahrnuje úpravu vzhledu stydkých pysků – zpravidla jejich zmenšení, ať už z estetických, či funkčních důvodů. Lipofilling je pak naopak metoda používaná k doplnění objemu tkání. A v souvislosti s vaginoplastikou je vhodná zejména k vyplnění objemu atrofovaných stydkých pysků nebo ke zpevnění venušina pahorku, a to pomocí vlastního tuku pacientky. 

Vaginoplastika od opravdových specialistů

Ačkoliv plastika vaginy může zlepšit fyzický prožitek i psychiku pacientek, je důležité mít na paměti, že výsledky se mohou lišit a závisí na individuálních faktorech a typu zákroku. Stejně tak je podstatné zvolit odborníky, kteří se na takový zákrok specializují. U nás v ABClinic jich je hned několik. Pokud o ní uvažujete nebo máte otázky, na které jste v článku nenašli odpověď, neváhejte nás kontaktovat a objednejte se na konzultaci.

Napsat komentář