Liposukce a jejích 7 typů: Vyberte si cestu k vaší ideální postavě

Známe to asi všichni. Dodržujete zdravou stravu, pravidelně cvičíte, ale stejně vás od vaší vysněné postavy dělí ještě pořádný kus práce? A vy se sami sebe ptáte, co děláte špatně nebo co ještě víc musíte udělat, abyste konečně zhubli? Napadlo vás někdy, že to, že nemáte postavu jako z časopisu, není kvůli vaší slabé vůli ani kvůli tomu, že málo cvičíte?


Jsou zkrátka věci, které neovlivníte, ani kdybyste se stavěli na hlavu. Jednou z nich je do velké míry i rozložení tuku ve vašem těle. Distribuci tuku v těle ovlivňují 4 hlavní faktory: geny, pohlaví, věk a hormony. Studie prokázaly, že 50 % rozložení tuku v našem těle ovlivňuje genetika. Ženy mají v těle přirozeně vyšší množství tuku než muži, mezi 20–30 % u dospělých žen a s vyšším věkem dochází také ke zpomalení metabolismu. 

Co je to liposukce? 

Jedním ze zákroků estetické chirurgie je liposukce. Jde o zákrok, při kterém lékař odsává přebytečný tuk z problematických oblastí těla. Liposukce však není metoda pro celkové hubnutí, jejím cílem je vytvarovat postavu a odstranit tuk, který se nedaří zredukovat pomocí diety a cvičení.  

Liposukce se řadí mezi invazivní metody. Během zákroku lékař provádí malé řezy v pokožce, kterými následně zavede pod kůži kanylu nebo katétr. Pomocí těchto nástrojů pak odsává přebytečný tuk. 

Typy liposukce 

Existuje více typů liposukce, které se liší podle toho, jakým způsobem je z těla odstraňovaný přebytečný tuk. 

1. Klasická liposukce 

Při klasické liposukci lékař vloží do místa, ze kterého se má tuk odstranit, tenkou kovovou kanylu. Následně pomocí pohybu rozbije tukové buňky a tím oddělí tuk, který kanylou odsaje z těla. Klasickou formu liposukce nahradily modernější způsoby, takže patří mezi minimálně využívané techniky. 

2. Vibrační liposukce 

Jak už název napovídá, při této proceduře jsou tukové buňky rozbíjené pomocí vibrační kanyly, která sama kmitá. Díky tomu je k zákroku zapotřebí mnohem méně síly než u jiných typů liposukce a nehrozí tak poškození okolní tkáně. Oproti kanyle, která se využívá při klasické liposukce, je tato tenčí, a navíc díky vibracím je tuk odstraňovaný rovnoměrně z celé oblasti.  

3. Vodní liposukce (metoda Body-Jet) 

Liposukce přístrojem Body-Jet probíhá pomocí pulsujícího paprsku vody, který rozvodní tukové buňky, a tím je šetrně oddělí od zbylé tkáně. Přístroj následně odsaje tuk z těla, který může být využit pro transplantaci tukových buněk do jiných částí těla. Hlavní výhodou této invazivní metody je její šetrnost k okolním tkáním, které zůstávají téměř neporušené. Díky tomu se snižuje tvorba otoků a modřin po zákroku. 

4. Ultrazvuková liposukce 

Ultrazvuková liposukce se neprovádí pomocí běžných kanyl, ale pomocí ultrazvukové sondy, která vysílá vlny. Díky ultrazvukové energii dojde k rozpadu tukových buněk, které pak lékař snadno odsaje z těla. 

5. Laserová liposukce 

Laserová liposukce probíhá na stejném principu jako ultrazvuková liposukce, jen s tím rozdílem, že k rozkmitání a narušení tukových buněk lékař využívá laser. Výhodou laserové liposukce oproti ultrazvukové je, že laser má navíc schopnost smršťovat cévy, to může snížit riziko krvácení a tvorby modřin v ošetřované oblasti. 

6. Tumescentní liposukce 

Tumescentní liposukce je technika, která zahrnuje aplikaci velkého množství speciálního roztoku do ošetřované oblasti. Tumescentní roztok slouží k uvolnění tuku, čímž usnadňuje jeho odsávání. 

Technika tumescentní liposukce je zpravidla kombinovaná s nějakým z výše uvedených typů liposukce. 

7. Neinvazivní liposukce neboli lipolýza 

Jde o metodu, při které nedochází k porušení povrchu kůže. Tento fakt patří mezi její hlavní výhody. Po lipolýze totiž není zapotřebí žádná zdlouhavá rekonvalescence a jde tedy o zcela bezbolestnou liposukci.  

Na druhou stranu výsledky procedury nejsou tak výrazné, jako je tomu u invazivní liposukce. Proto je vhodná zejména pro odstranění menšího množství tuku. 

Tip: Přečtěte si článek o liposukci, lipolýze a lipofillingu, kde se dozvíte, jaké existují druhy lipolýzy. 

Jak liposukce probíhá? 

Existuje několik druhů liposukce a jejich průběh se liší. Všechny typy liposukce ale zahrnují tyto kroky. 

1. Konzultace s lékařem 

Před každou procedurou a zákrokem estetické medicíny doporučujeme absolvovat nejprve osobní konzultaci s lékařem. Během konzultace lékař zhodnotí váš celkový zdravotní stav a rozhodne, zda je pro vás liposukce vhodnou procedurou.  

Během konzultace se také pobavíte o vašich očekáváních a lékař posoudí, zda je možné vysněných výsledků dosáhnout. Poskytne vám informace o průběhu zákroku, možných rizicích a komplikacích a o následné rekonvalescenci. 

Výběru lékaře a kliniky věnujte dostatečnou pozornost. Ujistěte se, že lékař, kterého zvolíte, má dostatečné zkušenosti a znalosti. Nevíte, podle čeho se při výběru řídit? Přečtěte si, jak vybrat nejlepšího plastického chirurga.  

2. Anestezie 

Vzhledem k tomu, že je liposukce invazivní metoda, provádí se v celkové nebo lokální anestezii. Volba anestezie vždy probíhá po domluvě s lékařem a záleží na více faktorech: 

Rozsahu zákroku: Větší zákroky, které jsou časově náročné, můžou vyžadovat celkovou anestezii, zatímco menší zákroky na jedné nebo několika menších oblastech těla můžou být prováděné pouze v lokální anestezii.  

Typu liposukce: Různé druhy liposukce můžou vyžadovat specifický typ anestezie. 

Preference pacienta a jeho zdravotní stav: Někteří pacienti preferují lokální anestezii, protože chtějí být během zákroku při vědomí a snížit tak celkovou dobu rekonvalescence. Na druhou stranu jiní můžou preferovat celkovou anestezii, například z důvodu strachu a obav. 

Tip: Máte strach z liposukce, plastiky nebo jiného chirurgického zákroku? Přečtěte si článek, který vám poradí, jak se strachem pracovat a jak ho překonat.  

3. Samotný zákrok 

Zákrok může trvat 30 minut, ale také tři hodiny, vždy záleží na jeho rozsahu. Díky anestezii během zákroku nic neucítíte. Před zákrokem lékař vytvoří malé řezy v pokožce, skrz které zavede pod kůži kovovou kanylu nebo katétr s vakuovým systémem. Následným pohybem nasaje přebytečný tuk z tkáně. Vakuový systém odsává nasbíraný tuk pryč z těla

Po odsátí tuku lékař vyjme kanylu a ošetří malé řezy na kůži. Na ošetřenou oblast nasadí kompresní prádlo, aby se minimalizovaly otoky a urychlil se proces hojení. Připravte se, že po zákroku je operovaná oblast citlivá a můžete cítit bolesti. 

4. Pooperační péče a rekonvalescence 

Délka rekonvalescence opět závisí na rozsahu zákroku a také na typu liposukce. Rekonvalescence po klasické liposukci trvá zhruba 4 týdny. Pro rychlejší zotavení doporučujeme nosit elastické stahovací prádlo, které vám lékař nasadí ihned po zákroku. Poprvé prádlo můžete sundat až 24 hodin po proceduře. Lékaři doporučují nosit kompresní prádlo nepřetržitě nebo většinu času během prvních několika týdnů po zákroku.  

V prvních pěti dnech po liposukce je vhodné vyhýbat se fyzicky náročným aktivitám, jako jsou sport nebo domácí práce. Naopak se doporučuje odpočívat a dát tělu prostor pro regeneraci. V oblasti, kde zákrok proběhl, se můžou objevit drobné otoky a modřiny.  

Po pár dnech můžete začít s fyzickou zátěží, vždy je ale potřeba sledovat, jak tělo reaguje a jaké jsou vaše individuální pocity. Neexistuje přesný rozpis, kdy můžete jakou aktivitu začít vykonávat. Vše je velmi individuální a jak už jsme zmínili, záleží na rozsahu provedené liposukce, typu liposukce a místě zákroku. 

aké oblasti těla jsou vhodné pro liposukci? 

Asi každého napadne liposukce břicha, popřípadě liposukce hýždí. Ale možností máte mnohem víc. Liposukce může být prováděná téměř na jakékoliv části těla, kde se nachází nadbytečné množství tuku, včetně lýtek, stehen, paží, podbradku, nebo dokonce kotníků

Chcete se zbavit přebytečného tuku? 

Ať už vás trápí nadbytek tuku v oblasti stehen, břicha, paží nebo podbradku, díky liposukci se ho zbavíte jednou pro vždy. Objednejte se na nezávaznou konzultaci na kliniku estetické medicíny ABClinic. Lékaři vám vše vysvětlí, zodpoví otázky a navrhnou procedury, které přinesou požadované výsledky.  

Napsat komentář