Je klíčem k mladistvému vzhledu lifting obličeje, nebo niťový lifting?

Facelift a niťový lifting patří mezi velmi oblíbené zákroky v oblasti plastické chirurgie a staly se synonymem pro boj proti stárnutí. Ale i přesto, že mají podobné cíle, tak se v mnoha aspektech liší. Vysvětlíme vám, v čem tkví rozdíly.

Co je lifting obličeje?

Lifting obličeje (neboli facelift) je chirurgický zákrok, který zahrnuje vypnutí a odstranění nadbytečné kůže a zpevnění podkožních tkání, aby pacient získal mladší vzhled. Cílem je hlavně obnovit pevnost a mladistvost obličeje a krku

Pokud facelift podstoupíte ve vhodném okamžiku – nejčastěji ve věku 50–60 let, kdy je už kůže výrazněji povolená a málo elastická – má dlouhodobé výsledky v řádu 8–10 let. Ovšem v případě, že jej podstoupíte příliš brzy, kdy je pokožka ještě poměrně pružná, tak se brzo přizpůsobí obličejové mimice a efekt bude mít výrazně kratší trvání, někdy i pouhé 2 roky. Stav vaší pokožky (vzhledem k vašemu věku) vám vždy pomůže zhodnotit lékař a případně vám doporučí odložení zákroku na pozdější dobu, kdy bude efekt opravdu dlouhodobý.

Co je niťový lifting? 

Niťový lifting je méně invazivní procedura, při které se do kůže vkládají tenké nitě, které pak působí na povzbuzení produkce kolagenu a přirozeného liftingu kůže. Liftingové nitě se zavedou do podkožní tkáně tak, aby vypínaly kůži v požadovaném směru. Nitě se následně samy vstřebají a na jejich místě vznikne nová pojivová tkáň, která kůži vypne a zpevní až na 5 let.  

Liftingové nitě jsou vyrobené ze speciálních vláken a stimulují produkci kolagenu a elastinu. My používáme nitě APTOS tvořené kyselinou polymléčnou a nitě MINT™ PDO speciálně tvarované do 360stupňového spirálového vzoru. Samy se vstřebají zhruba po 6 měsících. 

V čem se tyto liftingy liší? 

Lifting obličeje se provádí v celkové anestezii pomocí řezu kolem ušních boltců (řez začíná těsně před uchem, poté postupuje dolů pod ušní lalůček a za uchem opět nahoru). Můžou ho podstoupit ženy i muži, ale u mužů je třeba počítat s posunem míst růstu vousů (často až za ušní boltec) a kvůli plešatosti se u nich hůře skrývají případné přechodné jizvy. Zákrok jde provést maximálně dvakrát, a to s odstupem přibližně 10 let. 

Po zákroku je nutná hospitalizace minimálně do druhého dne, kdy se pacientovi vymění celkový obvaz hlavy, který mu zůstává i v domácím ošetření po dobu 3–5 dnů. Přičemž je nutné po dobu 14 dní po zákroku dodržovat přísný klidový režim, omezit pohyby hlavy a přikládat chladivé obklady (plnohodnotnou fyzickou zátěž se doporučuje obnovit až po měsíci). Pooperační otoky i jizvy mizí zhruba po týdnu, stehy se odstraňují za 14 dní. 

Pro celkový mladistvý vzhled jde lifting obličeje zkombinovat s liftingem krku a liftingem očních víček. 

Oproti tomu méně invazivní niťový lifting stačí provádět v lokální anestezii, přičemž trvá přibližně 30–45 minut. Po zákroku se většinou může pacient vrátit k běžným aktivitám už po několika hodinách, větší fyzická zátěž jako sport se doporučuje až zhruba po 3 týdnech. 

Pár dnů po zákroku se může objevit mírný otok, ale zpravidla rychle zmizí. Efekt vypnutí kůže je vidět okamžitě, ale na rozdíl od liftingu obličeje trvá zhruba 3–5 let. Lze ho ale podstoupit výrazně dříve, už kolem 35. roku, a vícekrát ho opakovat. 

Kdy zvolit facelift? 

Doporučuje se pacientům s výraznějším poklesem kůže a těm, kteří chtějí dlouhodobější výsledky a nevadí jim zdlouhavější rekonvalescence. Je ideální pro pacienty, kteří mají výrazné vrásky nebo povislou kůži na krku. 

Facelift také obvykle zanechává jizvy, i když jsou často skryté v přirozených záhybech kůže nebo za vlasy. 

Kdy upřednostnit niťový lifting? 

Niťový lifting můžete podstoupit ve výrazně mladším věku a hodí se pro pacienty s mírnějšími známkami stárnutí, kteří hledají rychlejší a méně invazivní řešení, které bude dále stimulovat elasticitu jejich pleti. Je ale nutné počítat se zhruba poloviční dobou trvání výsledného efektu. 

Je zde minimální riziko jizev, jelikož je zákrok prováděný pomocí jemných jehel.

Další možností je pak tekutý lifting, díky kterému dochází k nastartování tvorby kolagenu.

TipPřečtěte si také o mikojehličkování, které pomáhá s bojem proti vráskám a podporuje elasticitu pleti. 

Závěrečné shrnutí 

Pro větší přehlednost si ještě jednou shrňme hlavní plusy a mínusy obou typů liftingu: 

Lifting obličeje 

  • Provádí se v celkové anestezii. 
  • Vyžaduje hospitalizaci. 
  • Rekonvalescence trvá několik týdnů. 
  • Je vhodný ve věku 50–60 let. 
  • Poradí si s hlubšími vráskami a povislou pletí. 
  • Výsledek vydrží až 10 let. 

Niťový lifting 

  • Provádí se v lokální anestezii. 
  • Pacienti mohou odcházet domů týž den. 
  • Krátká doba zotavení. 
  • Vhodný už od 35 let. 
  • Nehodí se pro vyhlazení příliš výrazných vrásek a povislé pleti. 
  • Výsledek vydrží zhruba 3–5 let. 

Facelift i niťový lifting jsou oba účinné způsoby, jak dosáhnout mladšího vzhledu. Vybírat byste mezi nimi měli na základě výše vysvětlených rozdílů a v kontextu vlastních očekávání. Vždy se ale nejprve poraďte s plastickým chirurgem, který vám pomůže vybrat liftingovou metodu, která se pro vaši situaci hodí nejlépe. Nezávaznou konzultaci si můžete domluvit rovnou u nás, v případě zájmu se vám budou věnovat zkušení operatéři s mnohaletou praxí. 

Napsat komentář