Je kyselina hyaluronová opravdu tak zázračná?

Asi málokdo ještě neslyšel o kyselině hyaluronové. V reklamách na kosmetiku se s touto látkou setkáváme pravidelně a máme dojem, že přípravek, který ji neobsahuje, nemá ani cenu kupovat. Co je na tom pravdy? Má kyselina hyaluronová opravdu tak zázračné účinky na pleť? 

Co je kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová je přírodní průhledná látka, která se přirozeně nachází v lidském těle. Z chemického hlediska jde o polysacharidovou molekulu jménem glykosaminoglykan. 

Kyselina hyaluronová je schopná vázat velké množství vody – jedna molekula kyseliny hyaluronové dokáže navázat vodu až o 1000násobku své hmotnosti. Díky této vlastnosti zajišťuje hydrataci a pružnost

Bohužel s věkem přirozená tvorba kyseliny hyaluronové klesá stejně jako její množství v těle. I to je jeden z důvodů, proč se na nás podepisuje zub času a vidíme, jak pokožka ztrácí pružnost i pevnost a objevují se vrásky.  

Kde se nachází v lidském těle?

Když se řekne kyselina hyaluronová, většina lidí si nejspíš představí pleť, respektive kůži. To ale není jediné místo, kde se tato látka v našem těle vyskytuje.  

Kromě kůže ji najdeme také v očním sklivci. Jakou roli tam kyselina hraje? Díky ní je oko na povrchu vlhké a chráněné před mechanickým poškozením.  

Dalším místem jsou klouby, konkrétně synoviální tekutina, která tvoří povlak kloubů. Kyselina hyaluronová chrání klouby před opotřebením a tlumí nárazy. 

V neposlední řadě se nachází také v kloubní chrupavce, která tvoří spojení dvou kostí. Právě vlákno kyseliny hyaluronové představuje základ chrupavky a dodává chrupavce pevnost a pružnost. 

Účinky kyseliny hyaluronové na pleť a její využití 

Kyselina hyaluronová je přirozený hydratační faktor pokožky – udržuje pleť hydratovanou, a tím zlepšuje její pružnost, a snižuje suchost a podráždění. 

Kosmetické přípravky s kyselinou hyaluronovou

Pokud chcete udržet svoji pokožku mladou a svěží, zařaďte mezi svou péči o pleť i přípravky s kyselinou hyaluronovou. Ty pomáhají zlepšovat hydrataci a pružnost pleti, čímž zmírňují výskyt vrásek. Jaké přípravky obsahují kyselinu hyaluronovou? 

  • hydratační séra 
  • denní a noční krémy 
  • oční krémy 
  • pleťové masky na obličej 

Je však nutné podotknout, že pro zdravou a krásnou pleť vám nebude stačit si jen každý večer namazat obličej krémem. Správná péče vyžaduje více času a pozornosti a mění se i v závislosti na ročním období. Přečtěte si tipy, jak pečovat o pleť v létě a co naopak vaše pokožka vyžaduje v zimě

Aplikace kyseliny hyaluronové

Injekční výplně na bázi kyseliny hyaluronové představují další možnost, jak omezit projevy stárnutí pleti a udržet si svěží vzhled. Co vše vám může přinést aplikace kyseliny hyaluronové? 

  • modelace obličejových kontur 
  • vyplnění vrásek i jizev 
  • omlazení obličeje 
  • zvětšení a modelace rtů

Jde o miniinvazivní metodu, během které lékař aplikuje pomocí tenké jehly kyselinu hyaluronovou do pokožky. Výhodou vyplnění vrásek kyselinou hyaluronovou oproti botoxu je, že zůstává zachována mimika. Před samotným zákrokem je možné použít znecitlivující krém, aby byla celá procedura téměř bezbolestná. 

Je důležité si uvědomit, že kyselina hyaluronová působí především na povrchové vrstvy pokožky a její účinky jsou dočasné. Pravidelné používání kosmetických produktů obsahujících kyselinu hyaluronovou však přispívá k dlouhodobé hydrataci pleti, zlepšení její textury i podpoře jejího zdraví. 

Pro okamžitě viditelné účinky se svěřte do rukou odborníků a vyzkoušejte injekční výplně kyselinou hyaluronovou. Objednejte se na konzultaci ještě dnes a navraťte své pleti mladistvý vzhled. 

Napsat komentář