Snad každá žena, která se poctivě připravuje na zvětšení neboli augmentaci prsou, se na své cestě za vysněným dekoltem zabývá touto otázkou. Existuje mnoho diskuzních fór, kde dívky a ženy diskutují a navzájem si doporučují „ten správný implantát“. Co může být vhodné pro jednu ženu, nemusí však pasovat druhé. Pojďme si tedy říci, co všechno je nutné při volbě implantátu zvážit.
Na jedné straně máme implantát, který má nějaký povrch, výplň, tvar, velikost a profil. Na straně druhé stojí žena či dívka, která má svou představu o tom, o kolik by se měla její prsa zvětšit, jaký košíček podprsenky by chtěla nosit, zda by její ňadra měla vypadat spíše přirozeně nebo by chtěla, aby si okolí na první pohled všimlo, že má „udělaná“ prsa.
Jaký implantát tedy zvolit, aby augmentace splnila své nositelce očekávání?
Silikon nebo fyziologický roztok?
Ačkoliv původně, převážně v USA, byly používány implantáty plněné fyziologickým roztokem, používá dnes naprostá většina evropských, ale už i amerických lékařů, implantáty silikonové. Jejich nabídka na trhu je tedy mnohem širší, a stejně tak i možnost přizpůsobit se potřebám dané ženy.
Kulatý či anatomický?
Někteří lékaři tvrdí, že anatomické implantáty díky svému tvaru kapky formují prs do přirozeného tvaru, dole s větším profilem, směrem k dekoltu s plošší projekcí. Nemusí to vždy platit, a i pomocí kulatého implantátu dovedeme vytvořit přirozený tvar prsu. Záleží při tom na poloze uložení implantátu a vlastnostech implantátu, jako je např. kohezivita výplně. Určitou nevýhodou anatomických implantátů je možnost rotace – jestliže se implantát v těle pootočí, způsobí nepřirozenou deformaci prsu.
Kulaté implantáty mají v horizontální poloze (vleže) tvar polokoule. Převládá názor, že se hodí zejména v případě, kdy pacientka touží mít plnější dekolt. Při poloze vertikální ale i u kulatého implantátu obvykle dojde k přemístění gelu do spodní části a vytvoření přirozeného tvaru. Tuto vlastnost mají obzvláště implantáty s nižší kohezivitou, označované jako měkké. Takové implantáty vkládáme většinou pod žlázu, jejich tvar se pak působením okolních tkání změní na anatomický. Navíc u kulatých implantátů nehrozí rotace, protože kulatý implantát zůstane ve všech polohách stejný.
O tom, zda je pro ženu vhodný kulatý nebo anatomický implantát, rozhoduje zejména její anatomické postavení podprsní rýhy a dvorce.
290 nebo 325 ml?
Není to tak jednoduché. V geometrii jsme se učili, možná si vzpomínáte, že prostorové těleso má svou šířku, výšku a hloubku – u implantátu projekci neboli profil. Ovšem jaký objem se do implantátu vejde, záleží na každém jednotlivém rozměru. Proto je obtížné porovnávat implantáty jen podle objemu – existuje velké množství různě velkých implantátů o stejném objemu.
Obr.: Implantáty o stejné velikosti a různé projekci
Z pohledu ženy – každá žena je nějak vysoká, má svou tělesnou konstituci, šířku ramen, hrudníku a boků, má určitým způsobem vyvinutou prsní žlázu. Velikost prsou by v ideálním případě měla odpovídat celkovým proporcím – příliš velká prsa na úzkém hrudníku nebo naopak malá prsa u ženy se širokými boky by netvořila požadovanou harmonii.
Protože velikost implantátu je to hlavní, co žena zpravidla řeší, a pro lékaře je velmi důležité pochopit její představy a očekávání, máme na klinice ABClinic Art & Beauty k dispozici přístroj umožňující 3D vizualizaci. Ten nám a klientce po zadání údajů umožní společně modelovat její prsa na obrazovce počítače. Můžeme vyzkoušet i více variant a klientka si je může doma důkladně promyslet.
Jakou roli hraje povrch prsních implantátů?
Volba implantátu dle povrchu bývá záležitosti spíše lékaře než klientky. Tak zvané texturované implantáty mají hrubší povrch, který umožňuje lepší splynutí implantátu s okolní tkání. Díky tomu je u nich riziko rotace implantátu mnohem nižší. Texturace je také vlastnost implantátu, která redukuje riziko kapsulace – jedné z možných komplikací při operaci prsou.
Hladké implantáty mají též své výhody – stojí např. za menším výskytem onemocnění BIA-ALCL, které má sice u žen se silikonovými implantáty velmi nízký výskyt, přesto se jedná o problematiku, o které by žena před plastikou prsů měla vědět.
Po přečtení všech pravidel, které hrají roli při výběru implantátu, vás možná napadne, že to není jen tak. Žena, která se rozhodne pro augmentaci, tak učiní zpravidla jednou za život. Naši lékaři mají za sebou přes 1.000 plastických operací prsou, a tudíž si již mnohokrát v praxi vyzkoušeli, jak určitý implantát vypadá ve skutečnosti při dané fyziologii konkrétní ženy. Navíc se pravidelně vzdělávají na odborných kongresech a sledují nejnovější trendy moderní medicíny. Dovedou tak každé ženě skutečně na míru doporučit vhodný implantát, jímž se jeho nová majitelka bude rozhodně moci pyšnit.
Máte zájem o 3D vizualizaci Vašich prsou? Objednejte si termín na naší klinice.