Jak se zbavit chrápání: Příčiny a doporučená léčba

Chrápání není jen rušivým zvukem, ale často také známkou problémů s dýchacími cestami. Pro mnoho lidí se jedná o závažný problém, který může ovlivnit jejich zdraví a kvalitu spánku jejich partnera. V tomto článku se zaměříme na identifikaci příčin chrápání, roli životního stylu a léčebné metody, které vám můžou přinést úlevu.

Zdravý spánek 

Spánek je jedním z nejdůležitějších aspektů našeho zdraví a celkové pohody. Je nezbytný pro regeneraci těla a mysli, během něj se naše tělo uzdravuje, obnovuje a naše mysl zpracovává a ukládá vzpomínky a dojmy z uplynulého dne. Má vliv na produktivitu, emoční stabilitu, fyzickou kondici a dlouhodobé zdraví. Jeho nedostatek může mít vážné důsledky a chrápání je jedou z příčin, která může kvalitu našeho spánku (a spánku našich blízkých) oslabovat. 

Spánek se dělí do dvou fází, které se střídají: 

  • REM fáze (rapid eye movement): představuje 20–25 % doby spánku a je charakteristická rychlými pohyby očí za zavřenými víčky. Spánek není během této fáze příliš silný a člověk je náchylnější k probuzení. Většina snů, které si pamatujeme a intenzivně prožíváme, probíhá právě v REM fázi. 
  • NREM fáze (non rapid eye movement): v této fázi spánku tělo nejvíce regeneruje, metabolismus se zpomalí a mozková aktivita sníží. 

Naše dýchání závisí na tom, v jaké fázi spánku se právě nacházíme. Během hlubokého NREM spánku dýcháme pomaleji, v REM fázi zase nepravidelně. Právě během REM spánku nejčastěji dochází ke spánkové apnoe (k ní se dostaneme níže). 

Příčiny chrápání 

Chrápání je zvuk, který vzniká v důsledku vibrace měkkých tkání v dýchacích cestách během spánku. Tento zvuk je obvykle způsobený omezenou průchodností vzduchu přes nosní nebo krční dutinu. 

Příčin chrápání – tedy tohoto omezení průchodu vzduchu – je více: 

  • Nadměrné požití alkoholu, v jehož důsledku ochabnou svaly v oblasti krku. (Může se dít i při užívání sedativ a některých prášků na spaní.) 
  • Obezita, kdy přebytečná váha omezí průchod vzduchu. 
  • Alergie, zánět nebo chronická rýma, které způsobí otok sliznice – průchod vzduchu je zúžený. 
  • Hypertrofie krčních mandlí. 
  • Neobvyklé zakřivení nosní přepážky
  • Polypy
  • Nevhodná poloha během spánku – nejméně chrápeme, když ležíme na boku. 

Každá příčina vyžaduje specifický postup při odstranění chrápání. 

Chrápáním trpí 35 % Čechů 

Prakticky každý třetí Čech trpí chrápáním. Někdy to může být jen situační – po večírku se spoustou alkoholu nebo při nachlazení – jindy se jedná o trvalý problém. Nejčastěji se chrápání vyskytuje u lidí starších 50 let, více u mužů než u žen.  

Syndrom spánkové apnoe 

Jedná se o poruchu spánku, při které pacient přestává dýchat. V důsledku toho může dojít až k desítkám (nejčastěji ale asi pěti) mikroprobuzením za hodinu, což snižuje kvalitu spánku a ohrožuje zdraví. Spánková apnoe se projevuje hlasitým chrápáním, lapáním po dechu, suchem v ústech, nespavostí, zvýšenou denní spavostí nebo bolestmi hlavy po probuzení. Může mít anatomické (mechanické) nebo nervové příčiny.  

To, že trpíte chrápáním, nemusí znamenat, že máte spánkovou apnoe. Ale na druhou stranu u pacientů, kteří spánkovou apnoe trpí, je chrápání nejčastějším příznakem. Proto – obzvláště pokud se u vás projevují některé z dalších symptomů – je dobré podstoupit vyšetření, které spánkovou apnoe odhalí

Na specializovaném pracovišti vás vyšetří a podrobí celonočnímu monitorování podle doporučených postupů. 

Nejčastěji se spánková apnoe léčí přetlakovou ventilací (zařízení pro léčbu pozitivním přetlakem – vypadá jako chobot, který máte během spánku přidělaný k nosu). K chirurgické léčbě chrápání se přistupuje v případech zřejmé překážky v horních cestách dýchacích, nebo když přetlakovou ventilaci nejde z nějakého důvodu využít. 

Změna životního stylu a odstranění chrápání 

Pokud je příčinou chrápání obezita nebo nadměrná konzumace alkoholu, je zřejmé, že vhodným způsobem léčby je změna životního stylu. Snížení váhy, pohyb (alespoň 30 minut fyzické aktivity každý den) a zdravé stravování pomůže zlepšit průchodnost dýchacích cest a vést k odstranění chrápání.  

Proti chrápání také pomáhá snížená konzumace alkoholu a omezení kouření. Kouř dráždí hrdlo a způsobuje otok sliznice, čímž je zúžený průchod vzduchu, alkohol zase uvolňuje svaly krku. 

Účinnou prevencí je také posílení imunity, protože chrápání způsobují i časté infekce horních cest dýchacích. Dostatečný přísun vitamínu C a bylinné čaje (např.: eukalyptus, šípek, meduňka nebo máta) vám můžou pomoct. 

Jednoduché tipy pro zlepšení dýchání při spánku 

Proti chrápání pomáhá omezení spánku na zádech, kdy náš jazyk zapadá dolů a blokuje tak proudění vzduchu. (Chrápání se může objevit v těhotenství právě kvůli častějšímu spaní na zádech a vyšší hmotnosti, po porodu by mělo odeznít.) 

Pokud jste náchylní k alergiím, snažte se z ložnice odstranit možné alergeny. Pravidelně luxujte, vyměňujte povlečení, větrejte, odstraňte „lapače prachu“ jako závěsy nebo koberce. Zvažte i pořízení zvlhčovače vzduchu nebo hypoalergenní povlečení. 

Optimální teplota vzduchu pro spánek dospělých je 16–18 °C, zkuste ji hlídat. 

Pomůcky pro léčbu chrápání 

  • Speciální polštáře a matrace – mohou podpořit správnou polohu hlavy a krku během spánku, což zmírní chrápání. Pomáhá i umístění překážky do oblasti zad (třeba plyšák nebo tenisový míček), který vás odradí od spaní na zádech. 
  • Nosní spreje – zduří sliznici a tím pohltí vydávané zvuky. Podobně fungují i kapky a oleje, které zabraňují vibracím. 
  • Náplasti proti chrápání – jemně rozevírají nos a tím zlehčují průchod vzduchu. 
  • Speciální hodinky – zachytí vibrace způsobené chrápáním a v pravou chvíli vyšlou do nervové soustavy signál, pomáhající uvolnit hrdlo. 
  • Přetlaková ventilace – tu jsme už zmínili výše. 

Najdete i mnoho dalších pomůcek, jako jsou třeba ústní a čelistní chrániče, které udrží vaši čelist ve vhodné pozici. 

Operace pro odstranění chrápání 

Chirurgickou léčbu chrápání by měla provádět jen pracoviště, která mají personál se zkušenostmi s potřebnými specializovanými chirurgickými technikami a odpovídající vybavení. Prověřte si proto předem, jakou mají lidé na pracovišti kvalifikaci, podívejte se na recenze od pacientů nebo zajděte na nezávaznou konzultaci na více míst

Úspěšnost některých zákroků pro odstranění chrápání klesá, pokud pacienti trpí nadváhou (čím vyšší hmotnost, tím menší pravděpodobnost úspěšného zákroku). 

Při výskytu spánkové apnoe se většinou odstraňují krční mandle nebo dochází ke zkrácení a plastice měkkého patra. Pro „prosté chrápání“ se používá menší laserový zákrok, kdy se odstraní nebo upraví tvar patrového čípku (uvuly) nebo okraj patra. 

Jak probíhá odstranění chrápání laserem? 

Takové ošetření je rychlé (obvykle do půl hodiny) a šetrné k tkáni. Samotný zákrok je nepříjemný, ale trvá opravdu krátce. Provádí se v lokální anestezii. Rekonvalescence je také poměrně krátká, přibližně 5–10 dnů, nicméně krk vás po tuto dobu může bolet podobně jako při angíně. 

Příprava na odstranění chrápání laserem spočívá pouze v tom, že byste 3 hodiny před zákrokem neměli jíst ani pít. 

Odstranění chrápání v ABClinic  

U nás můžete podstoupit ošetření za pomoci diodového laseru. Provádíme tak plastiku měkkého patra a vyčištění nosohltanu od zbytnělé tkáně mandle. Dále ošetřujeme vybočenou nosní přepážku a řadu dalších problémů, které by mohly mít na chrápání vliv. 

Klademe důraz na velmi přesnou a podrobnou diagnostiku, podle které navrhujeme jak typ zákroku, tak případně i další léčbu či režimová opatření. 

Určitě si neváhejte sjednat nezávaznou konzultaci, kde s vámi všechno pečlivě probereme. 

Napsat komentář