Jak poznat zhoubné znaménko a včas odhalit příznaky rakoviny kůže?

Večer vylezete ze sprchy, utíráte se ručníkem a najednou se omylem škrábnete do vystouplého znaménka. Trochu to zabolí a vy hned máte tendenci představovat si ty nejhorší možné scénáře. Začínáte panikařit. Znaménko vypadá zvláštně, a ještě k tomu víte, že jste letos na dovolené ochranný faktor téměř nepoužili. Zachovejte klid a nejprve si přečtěte, jak takové nebezpečné kožní znaménko rozpoznat.

Ročně lékaři diagnostikují okolo 3500 pacientů s melanomem kůže a tento počet stále roste. Nejen kvůli těmto znepokojivým statistikám je dobré nepodceňovat prevenci a zodpovědně pečovat o svou kůži. Jak na to? 

Ochrana kůže

Vzniku kožního melanomu velmi přispívá přímé sluneční záření. Je dokázáno, že pokud pokožku vystavujete UV záření, riziko vzniku melanomu se výrazně zvyšuje. Co to znamená? Že trend opálených těl sice možná dobře vypadá, ale vašemu zdraví rozhodně neprospívá.  

Až tedy příště pojedete v létě na dovolenou nebo jen budete okopávat zahrádku, myslete na použití opalovacího krému. Vámi vybraný krém by měl mít dostatečně vysoký SPF faktor, ten totiž určuje, jak dlouho můžete být na přímém slunci, aniž by se vaše pokožka spálila. Ideální volba SPF faktoru záleží především na typu pokožky a intenzitě slunečního záření, kterému se budete vystavovat. 

Tip: Přečtěte si další tipy, jak chránit pleť přes léto

Samovyšetření kůže 

O samovyšetření prsu už jste asi slyšeli, ale věděli jste, že můžete provést i samovyšetření kůže, respektive kožních znamének? Je to tak, protože právě atypická mateřská znaménka patří mezi hlavní příznaky rakoviny kůže. Jak samovyšetření provést? 

Aplikujte pravidlo ABCDE – je to jednoduchý nástroj, pomocí kterého můžete snadno rozpoznat potenciálně nebezpečná znaménka, která by mohla naznačovat přítomnost kožního melanomu. Každé písmeno ABCDE odpovídá jedné vlastnosti kožního znaménka, na kterou byste měli při kontrole brát zřetel. 

  • A – asymmetry: Asymetrický tvar, tedy rozdíl mezi levou a pravou stranou, je jedním z běžných znaků nebezpečných znamének.  
  • B – border: Další charakteristika, které věnujte při kontrole pozornost, jsou okraje znaménka. Nebezpečná znaménka mají namísto hladkých a pravidelných často neostré, nepravidelné a rozpité okraje. 
  • C – color: Různé barvy znaménka – ukazatel, který naznačuje, že by něco nemuselo být v pořádku. Pokud má vaše znaménko nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny, pak je dobré mu věnovat zvýšenou pozornost.  
  • D – diameter: Další charakteristikou, která vám pomůže zjistit, jestli se jedná o nebezpečné znaménko, či nikoliv, je jeho průměr. Znaménka s průměrem více než 6 mm byste měli nechat vyšetřit u dermatologa.  
  • E – elevation: Pokud máte řadu let na těle vystouplé znaménko, není potřeba ihned běžet k lékaři. Dermatologa je vhodné navštívit především ve chvíli, kdy se z hladkého znaménka stane vystouplé nebo pokud jinak změní tvar či strukturu.  

Vyšetření znamének

Samovyšetření vám pomůže určit, která znaménka by mohla být potenciálně nebezpečná. Pouze odborné dermatologické vyšetření vám ale spolehlivě odhalí, jestli je vaše znaménko skutečně rizikové, či nikoliv a jestli bude nezbytné jeho odstranění.  

Odstranit si můžete nechat nejen riziková a zhoubná znaménka, ale také znaménka, která vám nevyhovují z estetických důvodů. V současné době existují způsoby odstranění znamének, bradavic a dalších kožních výrůstků, které jsou velice účinné a zároveň šetrné k okolní tkáni.  

Dermatologové doporučují preventivní vyšetření kožních znamének absolvovat jednou za rok. Avšak v případě, kdy na svém těle objevíte podezřelé znaménko, navštivte lékaře co nejdříve. Díky pravidelné kontrole víte, že pro své zdraví děláte maximum, nic nezanedbáváte, a především máte jistotu včasného odhalení melanomu

Napsat komentář