Jak se vypořádat s akné a jizvami po akné?

Akné je velké téma pro spoustu lidí, a to nejen v dospívání. Jeho léčba je zpravidla běh na dlouhou trať, který si žádá trpělivost a laskavý přístup. Stejně tomu je i při zjišťování příčiny jeho vzniku. Návodů na internetu, jak se zbavit akné, je celá řada, a najít takový, který vám pomůže, se může zdát jako hledání jehly v kupce sena. Pokud vás akné nebo jizvy po akné trápí, věřte, že nejste jediní a že existuje cesta, jak mít zpátky zdravou pleť. 

Co je akné a jak vzniká?

Všichni víme, co si představit, když se řekne akné. Ale málo z nás už ví, kde a jakým způsobem vzniká. Při řešení jakéhokoliv problému je nejdříve potřeba mu porozumět. V případě akné to platí dvojnásob.  

Akné je kožní onemocnění, které vzniká při zanícení mazových žláz v pokožce. Mazové žlázy se v pokožce vyskytují, protože produkují maz, a tím ji udržují hydratovanou a chrání ji před vysycháním. Problém nastává, když se žlázy ucpoumnoží se zde bakterie a pokožka nemůže optimálně dýchat. V tu chvíli vznikají komedony (černé tečky a bílé hrbolky). Ty se můžou dále zanítit a vzniknou tak zánětlivé, červené a bolestivé pupínky. 

Akné se nejčastěji vyskytuje na obličeji, ale může se objevit i na zádech, ramenou, krku, zkrátka kdekoliv na těle, kde jsou mazové žlázy. 

Příčina vzniku není vždy stejná

Prvním krokem úspěšné léčby akné je zjistit příčinu. To ale nebývá tak úplně jednoduché, protože faktorů, které mohou mít vliv na vznik akné, je mnoho. Jaké to jsou? 

 • Hormonální nerovnováha: Hormony jsou totiž zodpovědné za regulaci tvorby kožního mazu. Proto je akné typické především v pubertě, kdy se zvyšuje hladina hormonů v těle. U žen má vliv na rovnováhu také menstruační cyklus.  
 • Stres: Dlouhodobý stres také narušuje hladinu hormonů, které regulují produkci kožního mazu, což může opět vést ke vzniku akné. 
 • Nevhodné kosmetické přípravky: Pokud vás už akné trápí, pak věnujte velkou pozornost tomu, jakou kosmetiku si kupujete. Výběrem špatných produktů byste totiž mohli napáchat víc škody než užitku.  
 • Nedůkladné odličování a čištění pleti: Jestli chcete mít krásnou a zdravou pleť, pak by součástí vaší večerní a ranní rutiny mělo být důkladné odlíčení a vyčištění pleti. Špatně odlíčená pleť je ráj pro množení nových bakterií, které jsou jedním z důvodů vzniku akné. 
 • Špatná strava: Existují potraviny a stravovací návyky, které pokožce vyloženě neprospívají a jejich konzumací můžete podporovat vznik akné:
  • průmyslově zpracované potraviny, 
  • rafinované cukry, 
  • smažená jídla, 
  • alkoholické nápoje, 
  • velké množství soli.

Jak postupovat při léčbě?

Ať už trpíte akné na tváři, zádech, nebo kdekoliv jinde, jedna zázračná vodička ho bohužel nevyléčí. K léčbě je potřeba přistupovat komplexně. Ideálně navštivte zkušeného dermatologa, který vám nejen navrhne vhodné procedury, ale také vám poradí s výběrem správné kosmetiky.  

Co můžete pro léčbu udělat vy? 

Věnujte se čištění a hydrataci pleti: Pravidelné čištění pleti ráno a večer je úplný základ pro hezkou a zdravou pleť. Udělejte si z toho čas pro sebe a relaxaci. Velkou pozornost věnujte volbě vhodných přípravků. Každá pleť je jiná, a tak neexistuje jedna univerzální kombinace kosmetických produktů, která by vyhovovala všem. Je potřeba jednotlivé produkty vyzkoušet, vždy je ale dobré dát přednost kvalitní lékařské kosmetice.    

Důležitou součástí péče o aknózní pleť je také její hydratace. Pokud je pokožka moc suchá dochází k nadměrné tvorbě kožního mazu. Používáním hydratačních produktů, zejména večer, nebude mít pokožka potřebu se mastit a nedá tak prostor pro vznik dalšího akné.  

Upravte životosprávu: Váš jídelníček by měl obsahovat zejména kvalitní nezpracované potraviny, dostatek bílkovin a zdravých tuků. Zaměřte se také na potraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. V neposlední řadě dodržujte pitný režim, aby zůstala pokožka hydratovaná. 

Chraňte kůži proti vnějším vlivům: Dotýkáte se v průběhu dne svého obličeje? To je jedna z nejhorších věcí, kterou pro svou pleť můžete udělat. Vaše ruce jsou v průběhu dne vystaveny různým bakteriím a nečistotám. Při dotyku můžete tyto nečistoty přenést na povrch pokožky, a to může způsobit zánět, infekci nebo podráždění. 

Jak vám pomůže odborník?

Poradí s výběrem správné kosmetiky: Značek a přípravků, které zaručují pomoc s bojem proti akné, je spousta. Pokud chcete mít jistotu, že zvolíte skutečně takové přípravky, které jsou opravdu vhodné pro váš typ pleti, doporučujeme vám se obrátit na dermatologa. 

Navrhne vhodné procedury: Léčbu akné můžete podpořit také speciálními procedurami. Možností existuje celá řada, proto by nejprve měla proběhnout konzultace s lékařem, který zvolí vhodný typ léčby v závislosti na konkrétním problému.  

Odstraní jizvy po akné: Pokud vás trápí jizvy po akné, nevěšte hlavu, protože i s tím vám může dermatolog pomoct. Existuje celá řada metod, které pomáhají následky akné odstranit, dokonce i v případě, že vám po akné zůstaly hluboké a propadlé jizvy. Proto se nebojte svěřit do rukou odborníků, kteří vám v cestě za krásnou pletí pomůžou.  

Napsat komentář