Hyperhidróza: Jak se zbavit nadměrného pocení?

Trápí vás nadměrné pocení a ovlivňuje váš každodenní život? Zpotíte se, i když jen sedíte?  Hyperhidróza postihuje ženy i muže, ale existuje způsob, jak ji léčit. Od změny životního stylu, vyléčení závažné nemoci až po dermatologický zákrok. Přečtěte si, jak tento stav poznat, co ho způsobuje a co s tímto nepříjemným problémem dělat. 

Co je to hyperhidróza a jak se projevuje?

Hyperhidróza neboli nadměrné pocení je stav, kdy tělo vylučuje abnormální množství potu, a to až pětinásobně více, než je pro udržení normální teploty těla potřebné. To znamená, že se potíte i bez jakékoliv fyzické aktivity či námahy

Tento problém postihuje ženy i muže, a často vede k psychickým potížím a depresím z důvodu obtížného začlenění do společnosti. 

Jak poznat hyperhidrózu?

Nepřirozené intenzivní pocení poznáte podle těchto příznaků: 

  • pocení nezávisí na venkovní teplotě a psychické nebo fyzické zátěži, 
  • oblečení je po svlečení vlhké, aniž byste sportovali, a vyskytuje se tělesný zápach, 
  • klasické antiperspiranty vám neposkytují dostatečnou ochranu před pocením, 
  • často se vám objevují kapky potu na obličeji, 
  • máte vlhké ruce nebo plosky nohou. 

Signálem může být i výskyt zvýšeného pocení v rodině. Pokud se někdo z vaší rodiny potýká s podobnými potížemi, možná i vy sami trpíte stejným problémem (predispozice se v rámci rodiny předávají na 30 až 50 % jedinců). 

Typy hyperhidrózy

Existuje primární a sekundární hyperhidróza. Primární (též fokální) hyperhidróza je dědičná, vyskytuje se u zcela zdravých lidí (nejčastěji se objevuje v pubertě) a postihuje různé části těla. Zatímco sekundární může být vedlejším příznakem jiného onemocnění nebo hormonálních změn. 

Nadměrné pocení postihuje různé části těla, na základě toho rozlišujeme: 

  • Faciální hyperhidrózu – jde o nadměrné pocení obličeje. 
  • Axilární hyperhidrózu – abnormální pocení postihuje podpaží. 
  • Kraniofaciální hyperhidrózu – jedná se o nadměrné pocení hlavy a vlasů. 
  • Palmární hyperhidrózu – ve velké míře se vám potí dlaně. 
  • Plantární hyperhidrózu – jde o nadměrné pocení nohou. 

Vyskytnout se u vás nemusí jen jeden typ hyperhidrózy, může se vám abnormálně potit více částí těla současně. 

Co způsobuje nadměrné pocení?

Příčiny primární hyperhidrózy nejsou úplně jasné, roli v tom však hraje genetická predispozice a dědičnost. Projevy zhoršuje stres a nervozita, a abnormální pocení ovlivňují také určité potraviny a nápoje, kofein či nikotin. 

Příčiny sekundární hyperhidrózy je možné vystopovat, abnormální pocení vás tak může upozornit na závažné změny v těle. Mezi důvody vzniku tohoto typu hyperhidrózy patří: 

  • Těhotenství – nadměrné pocení způsobují těhotenské hormony a přetrvávat může i po porodu, a to do doby, než se hladina hormonů zase uklidní. 
  • Menopauza – během menopauzy se objevuje zpravidla nadměrné pocení v noci. 
  • Cukrovka – pocení ovlivňuje buď nadváha nebo (nízká či vysoká) hladina glukózy v krvi. 
  • Úzkost a stres – spouštěčem mohou být také stresové situace.  
  • Strava – na pocení mají dopad i vaše stravovací návyky (například hodně kořeněná jídla). 
  • Nadváha a obezita – jedná se o nejčastější důvod, proč dochází k nadměrnému pocení celého těla. 
  • Některé léky – příčinou mohou být také vedlejší příznaky léků, často to způsobují antidepresiva. 
  • Nadměrné užívání návykových látek, alkoholu a kofeinu – větší aktivitu potních žláz způsobuje také vysoká konzumace alkoholu či kofeinu a kouření. 
  • Onkologická onemocnění – příčinou abnormálního pocení může být i onkologické onemocnění. 
  • Jiná onemocnění – nadměrné pocení může znamenat zvýšenou funkci štítné žlázy, neurologické nemoci (například Parkinsonovu chorobu a roztroušenou sklerózu), nemoci nadledvin, horečnaté infekce a další. 

Aby bylo možné stanovit přesnou diagnózu, je důležité si nechat sekundární hyperhidrózu vyšetřit lékařem. Trápit vás ale může i pocení během noci. Co s tím? 

Co způsobuje nadměrné noční pocení?

Důvodem nadměrného pocení v noci může být příliš vysoká teplota v ložnici nebo povlečení z málo prodyšného materiálu. I v tomto případě může neobvyklé pocení sloužit jako varovný signál vážného onemocnění. Naproti tomu studený pot je reakcí organismu na stres, úzkost nebo bolest a objevuje se například při migréně, nízkém krevním tlaku, infarktu nebo u šokového stavu. 

Jestli se u vás studené nebo noční pocení vyskytuje opakovaně nebo nevíte, co ho vyvolává, určitě vyhledejte odbornou pomoc, studené pocení v noci totiž může signalizovat například spánkovou apnoe.  

Jak zjistit typ hyperhidrózy? 

Pokud trpíte nadměrným pocením, rozhodně navštivte lékaře, který vám provede vyšetření a stanoví diagnózu. Pokud zjištění neprokáže žádnou konkrétní nemoc, je pravděpodobné, že se jedná o primární hyperhidrózu. V takovém případě vám lékař doporučí kroky ke zmírnění pocení nebo operaci. 

V opačné situaci s vámi bude řešit konkrétní nemoc. Obě tyto možnosti si teď přiblížíme. 

Léčba hyperhidrózy dermatologickým zákrokem

Nadměrného pocení se můžete zbavit ambulantním zákrokem, který lze provést kdykoliv během celého roku. Léčba spočívá v injekčním podání látky, která paralyzuje potní žlázu. Efekt se dostaví do pár dnů od ošetření.

Jak probíhá zákrok?

Pro odstranění hyperhidrózy se používá injekční aplikace. Při tomto ošetření se daná látka aplikuje do potních žláz, tam dočasně paralyzuje jejich činnost, a tím omezuje, nebo zcela zastavuje tvorbu potu. Aplikace se provádí pomocí tenkých jehliček, které se vpichují do postižené oblasti (cca jeden vpich na jeden cm²). 

Pro vykonání zákroku není zpravidla potřeba žádné znecitlivění, jen některé citlivější oblasti (například chodidla) vyžadují aplikaci lokální anestezie nebo analgosedace (bolest vám utlumí analgetika se sedativem). Samotný zákrok trvá 15 až 30 minut, není nebezpečný a tělo vše obvykle snáší bez problémů. 

Jak se chovat po zákroku?

Po zákroku není nutná hospitalizace, odcházíte tedy domů a vracíte se k běžnému životu. Je však důležité se několik dnů vyhnout tření ošetřené oblasti, nadměrné fyzické námaze a návštěvě sauny či solária. 

Jak dlouho ošetření vydrží?

Určitě se ptáte, zda se nadměrného pocení díky dermatologickému zákroku zbavíte navždy. Bohužel ne. Doba působení látky se u každého liší, efekt ale nejčastěji vydrží čtyři měsíce až jeden rok. Poté je třeba zákrok opakovat. 

Zmírnění nadměrného pocení bez operace

I když je možné zvýšené pocení ovlivnit jen minimálně, existují některé faktory, které ho mohou zmírnit. Patří sem například: 

  • Volba vhodného oblečení – pořiďte si oblečení z bio bavlny či lnu a zpocené oblečení nenoste celý den, mějte u sebe vždy něco na převlečení. 
  • Snižování úrovně stresu – pokud jste ve stresové situaci, pracujte s dechem a zkuste zklidnit tělo i mysl. 
  • Zdravý životní styl – omezte těžká a kořeněná jídla, konzumaci alkoholu a užívání jiných návykových látek. 
  • Přípravky proti pocení – vyzkoušejte antiperspiranty ovlivňující činnost potních žláz nebo koncentrované hlinité soli (například Driclor). Antiperspiranty pocení zmírňují, zatímco hliníkové soli slibují dlouhodobý účinek. Jedná se o bezbarvý roztok nebo krém, který nanášíte před spaním na místa se zvýšenou potivostí. Přípravek poté ráno omyjete. 
  • Koupele z přesličky nebo dubové kůry – zkuste oplachování nebo koupel v odvaru z dubové kůry nebo přesličky rolní. 
  • Čajové směsi – pomoci mohou i vybrané bylinkové čaje (například šalvěj lékařská, máta peprná, levandule, kozlík lékařský či třezalka tečkovaná). 

Vyřešte nadměrné pocení s námi

Zbavte se nadměrného pocení pomocí dermatologického zákroku a zažívejte opět psychickou a tělesnou pohodu. Objednejte se na nezávaznou konzultaci k našim specialistům, se kterými vše podrobně proberete. Jsme tu pro vás, abyste se ve svém těle mohli cítit lépe. 

1 komentář u „Hyperhidróza: Jak se zbavit nadměrného pocení?“

  1. Mám nadměrné pocení už několik let a už mě to nebaví chtěla bych to řešit dermatologicky kolik to stojí Kč.

    Odpovědět

Napsat komentář