Diagnostika pleti: Dopřejte vaší pleti přesně to, co potřebuje

Všichni toužíme po zdravé a krásné pleti. A nejeden z nás je pro to ochotný udělat opravdu hodně. Od používání drahých krémů a sér až po různá ošetření pleti. Jenže krém, který skvěle vyhovuje vaší kolegyni v práci pro vás nemusí být tou ideální variantou. Proto ještě předtím, než začnete utrácet za nejrůznější procedury a kosmetické produkty, podstupte diagnostiku pleti a zjistěte, co vaše pokožka opravdu potřebuje.

Co je to diagnostika pleti a co díky ní můžete zjistit?

Diagnostika pleti je soubor vyšetření, díky kterým zjistíte stav a potřeby vaší pokožky. Dozvíte se toho mnohem více, než jen jestli máte suchou, mastnou, smíšenou, nebo normální pleť. Jaké všechny aspekty může diagnostika zahrnovat? 

1. Typ pleti 

Nejzákladnější diagnostika pleti spočívá v určení vašeho typu pleti. Tady jsou 4 základní: 

 • Mastná: Charakteristická nadměrnou tvorbou kožního mazu, která způsobuje lesklý vzhled pleti a může být doprovázena zvětšenými a viditelnými póry.  
 • Suchá: Naopak produkuje malé množství kožního mazu. To způsobuje nedostatek lipidů, které jsou nezbytné pro udržení vlhkosti a správné funkce ochranné bariéry proti vnějším vlivům. 
 • Smíšená: Jak už název napovídá, jde o kombinaci suché a mastné pleti. Mastnější pleť je obvyklá pro tzv. T zónu, což je oblast čela, nosu a brady. 
 • Normální: Je optimálně vyvážená pleť, která má hladký povrch, produkuje ideální množství mazu a nemá sklony k nedokonalostem. 

Znalost vašeho typu pleti vám pomůže při výběru vhodných produktů a taky postupů při péči o pleť. Nemusí se jednat pouze o výběr pleťové kosmetiky, ale i vhodné dekorativní kosmetiky, jako je make-up, oční stíny a další.  

2. Hydratace pleti 

Pokud chcete o pleť správně pečovat, je důležité vědět, do jaké míry je hydratovaná. Proces měření hydratace vám odhalí, jestli je vaše pokožka dostatečně zvlhčená nebo jestli je vhodné začít používat hydratační produkty. Suchá nebo dehydratovaná pokožka může totiž být náchylnější k podráždění a dalším problémům, jako je například ztráta pružnosti nebo šupinatění. 

3. Pigmentace pleti 

Vyšetření pigmentace pleti poskytuje informace o hladině melaninu v pokožce, která ovlivňuje rovnoměrnost barvy pleti. Diagnostika také identifikuje případné pigmentové skvrny nebo nerovnoměrnosti. Odborník, který vyšetření provádí, zkoumá také možné příčiny nerovnoměrné pigmentace, jako je sluneční poškození, hormonální změny, genetika nebo stárnutí. 

Na základě hodnocení pigmentace vám může lékař doporučit vhodné produkty a kosmetická ošetření pleti, která minimalizují nebo úplně odstraní pigmentové nepravidelnosti. Mezi takové procedury patří například ošetření intenzivním pulsním světlem (IPL) nebo mezoterapie

4. Citlivost pleti 

Testování citlivosti pokožky a případných alergií na látky, které se běžně nacházejí v kosmetických produktech, je důležitou součástí diagnostiky pleti. Mezi běžné alergeny, které kosmetické produkty obsahují, patří: vonné látky, barviva, konzervační látky nebo chemické složky. 

Test citlivosti se zpravidla provádí nanesením malého množství produktu na pleť a sledováním reakce pokožky. Zároveň je taky důležité zohlednit všechny vaše alergie a předchozí negativní zkušenosti s určitými kosmetickými produkty. V určitých případech může být nutné provést alergologické testy k potvrzení konkrétních alergií. 

Díky tomuto vyšetření minimalizujete riziko výběru nevhodných kosmetických produktů a následných nepříjemných reakcí pleti. 

5. Stárnutí pleti 

Zhodnocení stárnutí pleti zahrnuje posouzení toho, jak se na vaší pleti projevuje stárnutí a jestli jsou viditelné známky, jako jsou vrásky, pigmentace nebo ztráta elasticity. Každá pleť je jiná, a tak i projevy stárnutí jsou u každého různé.  

Kromě toho odborník také zohledňuje individuální faktory, jako je genetika, vystavování slunečnímu záření nebo životní styl. 

Na základě výsledků je pak schopný navrhnout efektivní péči a vhodná kosmetická ošetření pleti. Vždy samozřejmě záleží na vašich představách a preferencích. Existují totiž ošetření pleti, která jsou zaměřená na prevenci proti viditelným známkám stárnutí nebo procedury, které projevy stárnutí minimalizují. 

Tip: Jednou z bezbolestných procedur omlazení pleti, která využívá přirozenou schopnost regenerace pokožky, je mikrojehličkování

6. Kolagen v pleti 

Při diagnostice pleti je důležité také určit množství kolagenu. Kolagen je klíčovou strukturální bílkovinou v těle, která mimo jiné zajišťuje pevnost, pružnost a odolnost pokožky. Množství kolagenu a schopnost pokožky jej vytvářet je důležitým faktorem při hodnocení zdraví pleti a jejího vzhledu.  

Na základě výsledků může odborník navrhnout vhodné kosmetické produkty a ošetření pleti, která jsou zaměřená na stimulaci produkce kolagenu. Mezi takové procedury patří například mezoterapie.  

7. Aknózní pleť 

Diagnostika pleti také odhalí, zda je vaše pleť aknózní. Jeden pupínek totiž hned neznamená, že máte akné. Pokud vás ale akné trápí, pak vám nejspíš běžný prostředek na čištění pleti z drogerie nepomůže. Akné je zánětlivé onemocnění kůže a jeho léčba je komplexní proces, který vyžaduje čas, trpělivost a pomoc zkušeného dermatologa. 

Tip: Přečtěte si, jaké podoby akné může mít a jak postupovat při léčbě

Kdo provádí diagnostiku pleti?  

Diagnostiku pleti, která vám přinese komplexní informace o vaší pleti, provádí zpravidla dermatolog nebo odborný pracovník. 

S diagnostikou pleti se můžete setkat i v nejrůznějších prodejnách s kosmetikou, nebo dokonce existuje diagnostika pleti online. Nicméně pokud chcete zaručené a komplexní výsledk

Jak probíhá diagnostika pleti u nás? 

Máme moderní diagnostické a lékařské přístroje, díky kterým jsme schopní získat znalosti o tom, co vaše pleť potřebuje. Provádíme nejen diagnostiku pleti, ale také komplexní analýzu kůže. Jaké přístroje u nás na klinice využíváme? 

Diagnostický systém Soft Plus 

Moderní přístroj pro diagnostiku pleti, který nabízí několik typů sond a integrovanou kameru. Díky tomu hodnotí digitálně i vizuálně stav vaší pokožky. Co všechno systém Soft Plus zjistí o vaší pokožce? 

 • Stav hydratace, 
 • elasticitu, 
 • množství kožního mazu, 
 • hodnotu pH, 
 • rovnoměrnost pigmentací, 
 • hladinu melaninu, 
 • biologický věk, 
 • a váš fototyp pleti, který charakterizuje, jak kůže reaguje na sluneční záření. 

Systém lze využít nejen na pleť, ale na diagnostiku pokožky celého těla, včetně té vlasové. 

Skanner More Me 

Inteligentní analyzátor More Me používá patentovanou technologii fluorescence a osvětlení pokožky, díky čemuž odhaluje problémy i v hlubších vrstvách kůže. Co vše tento přístroj odhalí? 

 • Skutečnou hloubku vašich vrásek, 
 • rozložení melaninu, 
 • a přítomnost, popřípadě přesné umístění hlubokých zánětlivých ložisek. 

Nejenže tento přístroj provede analýzu vaší kůže a diagnostiku kožních problémů, ale díky umělé inteligenci vám systém automaticky doporučí vhodné produkty péče o pleť a kosmetická ošetření pleti

IRSkin 

Videodermatoskop IRSkin umožňuje diagnostiku podezřelých znamének. Díky vysokému rozlišení a šesti úrovním zvětšení může přístroj objevit i malé detaily, které jsou pro diagnostiku důležité. 

Pravidelné vyšetření znamének je nezbytná prevence, která pomáhá předcházet rakovině kůže. Samotné vyšetření je rychlé a bezbolestné. Jestli máte na těle nějaké vystouplé zvláštně vypadající znaménko, určitě neváhejte a objednejte se na odborné dermatologické vyšetření.  

Kromě vyšetření u dermatologa doporučujeme také jednou měsíčně provést samovyšetření kůže podle metody ABCDE. Jde o jednoduchou metodu, pomocí které můžete snadno rozpoznat potenciálně nebezpečná znaménka, která by mohla naznačovat přítomnost kožního melanomu. Proč zrovna ABCDE a jak samovyšetření provést? Přečtěte si článek Jak poznat zhoubné znaménko, kde metodu popisujeme podrobněji.  

Dopřejte své pleti tu nejlepší péči 

Každá pokožka je jedinečná a zaslouží si vhodnou péči nejen v podobě kosmetických produktů, ale také procedur, které udrží vaši pleť svěží a mladistvou. Objednejte se na diagnostiku pleti k nám do ABClinic v Praze a dopřejte své pleti přesně to, co potřebuje

Napsat komentář