Vypadávání vlasů je pro řadu lidí nepříjemný strašák, kvůli kterému se bojí po česání podívat na hřeben nebo kartáč. Husté a zdravé vlasy totiž obvykle považujeme za znak celkového zdraví a cítíme se s nimi sebevědomě. Sepsali jsme pro vás nejčastější příčiny jejich vypadávání, abyste tohoto strašáka mohli včas zahnat a padání předcházet.
Hned na začátek je důležité zmínit, že vypadávání vlasů je stejně přirozené jako růst nehtů nebo odumírání kožních buněk. Tedy samozřejmě jen do určité míry. Běžně člověku vypadá přibližně 50–100 vlasů denně (pokud je máte obzvláště husté, může to být klidně až 150). Jestliže si je hodně myjete a češete, tak se vám může zdát, že vám vypadávají více, než by měly. Tak to ale být nemusí, jen to zkrátka častěji vidíte na vlastní oči.
Zbystřit byste měli ve chvíli, kdy si všimnete, že vám vlasy začínají řídnout (tedy vypadávají rychleji, než stačí dorůstat). Dlouhovlasí jedinci to můžou vidět například při pletení copů nebo dělání culíků, které najednou mají menší objem. Nebo si zkrátka začnete všímat, že vaše pokožka hlavy prosvítá a vlasy už ji dostatečně nezakrývají.
Jak vlasy vlastně rostou?
Na hlavě máme kolem 100 000 vlasů a každý z nich má životnost zhruba dva až pět let. Jeho růst pak probíhá ve třech fázích, které se nazývají anagenní, katagenní a telogenní.
Anagenní fáze (tedy fáze růstu):
- V anagenní fázi se nachází asi 80–90 % vašich vlasů.
- V této fázi buňky vlasového folikulu (tkáň, ze které vlas vyrůstá) rychle rostou, dělí se a diferencují, což vede k prodlužování vlasu – obvykle cca 1 cm za měsíc.
- Tato fáze může trvat několik let – délka trvání závisí na genetice, životním stylu a dalších faktorech.
Katagenní fáze (tedy fáze přechodu):
- Katagenní fáze označuje krátkou přechodovou fázi mezi anagenní a telogenní fází.
- Během ní dochází k zastavení růstu vlasu i jeho cévnímu vyživování.
- Trvá pouze několik týdnů a je v ní asi 1–2 % vlasů.
Telogenní fáze (tedy klidová fáze):
- Během ní se vlasový folikul stává neaktivním a vlas je připravený na vypadnutí.
- Jakmile vlas vypadne, začíná na jeho místě nový cyklus anagenní fáze.
- V této fázi bývá obvykle zhruba 8–15 % vlasů.
Jak už jsme zmínili, u nadměrného vypadávání vlasů není tak důležité, kolik vám jich vypadne v telogenní fázi, ale zda se vypadnuté vlasy stačí kompenzovat těmi nově rostoucími.
Vypadávání vlasů a genetika: androgenetická alopecie
Androgenetická alopecie je nejčastějším typem vypadávání vlasů u mužů, ale je poměrně častá i u žen. Ve věku nad 50 let je jí obvykle postiženo 50 % mužů. U žen se objevuje spíše později a ve věku nad 70 let se týká asi 30–40 % z nich (může ale začít už po menopauze). U mužů se projevuje tvorbou koutů, kolečkem na temeni nebo celkovým řídnutím vlasů.
Můžou za ni především hormony zvané androgeny. To jsou mužské pohlavní hormony, které jsou ale v nižších koncentracích přítomné i u žen. Hlavním androgenem spojeným s vznikem androgenetické alopecie je dihydrotestosteron (DHT), což je hormon vytvořený z testosteronu.
Androgenetická alopecie je silně daná genetikou. Pokud tímto typem vypadávání vlasů trpí vaši předci, znamená to, že jste k ní více náchylní i vy. Vlasové folikuly jsou přecitlivělé na účinky zmíněného dihydrotestosteronu, což může vést k postupnému zkracování anagenní fáze růstu vlasů. Tím nové vlasy rostou stále kratší a tenčí, dokud nakonec vlasový folikul nepřestane vlasy produkovat úplně.
Protože je toto vypadávání vlasů dané geneticky, je těžší mu zabránit. Pokud ale budete:
- dodržovat zdravý životní styl,
- chránit vlasy před nadměrným slunečním svitem (v létě čepice a klobouky) a teplem (omezíte používání vlasových žehliček a fén nebudete dávat na vysokou teplotu),
- používat šetrné šampóny a mýt si hlavu vlažnou (ne horkou) vodou,
- nechávat vlasy spíše rozpuštěné (vyhnete se jejich těsnému stahování),
můžete nástup androgenetické alopecie oddálit či zmírnit. Existují i léky (blokátory 5-alfa reduktázy), které lze po konzultaci s lékařem včas začít užívat. Dalším možným řešením je pak transplantace vlasů.
Tip: Přečtěte si také, jaké existují tipy transplantace vlasů.
Vypadávání vlasů a hormony
Kromě přecitlivělosti na dihydrotestosteron tu ale jsou i další možné hormonální příčiny. Vypadávání vlasů u žen mívá na svědomí i hormonální nerovnováha v důsledku těhotenství, porodu, menopauzy, či dokonce nevyhovující hormonální antikoncepce.
V těchto případech byste neměli ztrácet hlavu, protože se jedná jen o dočasné padání vlasů, které by mělo přestat ve chvíli, kdy se u vás hladina hormonů zase ustálí.
V menopauze ženě ubývá více progesteronu než estrogenu (v těhotenství má tělo rovněž nadbytek estrogenu). Tato nerovnováha důležitých hormonů může způsobit právě i vypadávání vlasů. Pokud je to i váš případ, doporučujeme zvýšit příjem potravin s vyšším obsahem vlákniny, která pomáhá estrogen vylučovat.
Další možnou příčinou vypadávání vlasů u žen i mužů jsou také problémy se štítnou žlázou. Pokud se tedy ve vaší rodině poruchy štítné žlázy vyskytují, nechte se otestovat, zda je toto u vás v pořádku.
Vliv stravy a životního stylu
Nesmíme zapomínat ani na vliv stravy a životního stylu. Vypadávání vlasů může být například způsobené velkým úbytkem hmotnosti, vyhněte se tedy drastickým dietám a nadměrnému stresu. Ten může být ostatně jednou z dalších příčin řídnutí vlasů (chronický stres může ovlivnit jejich růstové cykly).
Co se jídelníčku týče, tak jsou proti vypadávání vlasů důležité vitamíny B, C a E, železo, zinek, hořčík a bílkoviny. Zařaďte tedy do jídelníčku luštěniny, vejce, červené maso, sóju, ryby a mořské plody, listovou zeleninu, avokádo, brokolici, banány, hrášek nebo ořechy a semínka. Vlasové cibulky totiž ke správnému fungování potřebují dostatečné množství živin.
Proti vypadávání vlasů působí také pozitivně omezení kouření a pití alkoholu (ty mohou ovlivnit průtok krve k vlasovým folikulům, což může mít za následek oslabení vlasů) a dostatečné množství spánku (jeho nedostatek má vliv na imunitu i hormony).
Tip: Přečtěte si také o vlasové injekční regeneraci.
Špatná péče o vlasy
V neposlední řadě se na vypadávání vlasů pochopitelně podílí i špatná péče. Důležité je nevystavovat je příliš vysokým teplotám – myjte je vlažnou vodou, fén nastavujte na nízkou teplotu nebo nechávejte vlasy přirozeně schnout. Žehličky na vlasy, kulmy a další podobné přístroje používejte jen příležitostně a vždy aplikujte přípravek na ochranu před teplem.
Vlasy bývají často oslabené i nadměrným barvením a na jejich vypadávání může mít vliv i stahování do culíků a jiných těsných účesů, zkuste je tedy omezit.
Vyplatí se také používat kvalitní (a přírodní) vlasovou kosmetiku vhodnou pro váš typ vlasů a vlasové pokožky, kterou do ní důkladně vmasírujete. Nezaměřujte se při mytí jen na vlasové délky, ale právě především na pokožku hlavy. Odborníci obvykle doporučují používat minimálně šampón, kondicionér a masku.
Poznámka: Možná jste si všimli, že vlasy vypadávají více na jaře a na podzim, podobně jako je to u srsti zvířat. To je běžné pro jejich cyklus a neměli byste se toho bát.
Zjistěte příčinu
Jako u většiny onemocnění je nejdůležitější zjistit příčinu vzniku. Stejně tak ani proti vypadávání vlasů nemůžete účinně bojovat, když nevíte, který z výše zmíněných důvodů (nebo jejich kombinace) se týká právě vás. Poraďte se proto s dermatologem nebo podstupte naši odbornou diagnostiku vypadávání vlasů a zjistěte, čemu čelíte a jak s vypadáváním vlasů můžete pracovat.