Operace očních víček patří mezi nejčastější zákroky plastické chirurgie – má totiž nejenom estetickou funkci, ale řeší také zdravotní obtíže. Odstraněním přebytečné kůže očních víček tak nejen ulevíte od bolesti a pocitu těžkých očí, ale také omladíte váš vzhled. Jak blefaroplastika probíhá a jak dlouho vydrží její efekt?
Co je blefaroplastika?
Blefaroplastika neboli operace očních víček vám pomůže zbavit se přebytečné kůže na očních víčkách. Má funkci nejenom estetickou, ale i zdravotní. Nadbytečná kůže totiž může s přibývajícím věkem zasahovat do zorného pole a omezovat tak vidění. Objevuje se také při radikálním úbytku hmotnosti.
Tento stav často doprovází nepříjemné symptomy, jako je zvýšené slzení, pálení a zarudnutí očí, které vytváří dojem unaveného výrazu. Operace očních víček vám tedy:
- uleví od bolesti, pálení očí a pocitu těžkých očí,
- odstraní tukové váčky neboli „pytle pod očima“,
- vyhladí vrásky kolem očí,
- omladí váš výraz v obličeji.
Pro koho je vhodná operace očních víček?
Blefaroplastika je vhodná nejenom pro ženy, ale i pro muže. Ačkoli se nejčastěji provádí u lidí starších 40 let, mohou ji podstoupit i mladší, zejména pokud u nich existují určité genetické predispozice (objeví se u vás například vrozená ptóza).
Operace očních víček je tak vhodná pro všechny, koho trápí přebytek kůže na horním víčku, pokles víčka nebo tukové váčky.
Jak probíhá operace očních víček?
Blefaroplastika se provádí na horních či dolních víčkách nebo na obou současně. Před operací vám plastický chirurg doporučí vhodnou techniku zákroku, ale také případné předoperační ošetření pokožky či terapii podkoží v oblasti očí a obličeje.
Podstoupit tak můžete jednu ze dvou metod:
1. Blefaroplasma neboli neinvazivní blefaroplastika
Pokud se chcete vyhnout skalpelu, pak je pro vás ideální právě tato metoda. Jedná se totiž o neinvazivní odstranění uvolněné kůže očních víček přístrojem Plasmatec, který využívá princip frakční plasmy. Tento zákrok navíc pomáhá vyhladit vrásky kolem očí a odstranit kruhy pod očima.
Blefaroplasma představuje alternativu klasické chirurgické blefaroplastiky. Výhodou je tak ošetření bez řezání do kůže, a tím pádem i bez stehů a jizev. Samotný zákrok probíhá 30 až 60 minut v lokální anestezii, není po něm nutná hospitalizace a vyžaduje pouze minimální rekonvalescenci. Výsledek navíc vidíte hned po zákroku.
2. Blefaroplastika
Jde o invazivnější metodu odstranění uvolněné kůže očních víček, tedy o menší chirurgický zákrok, který probíhá v lokální anestezii. Často se však kombinuje také s jinými estetickými zákroky, jako je například face-lift. V takovém případě se pak provádí v celkové anestezii.
Během blefaroplastiky chirurg provede řez v záhybu očního víčka, odstraní přebytečnou kůži a případně také zredukuje zbytnělý sval. Ránu následně uzavře jemným stehem a překryje speciální náplastí. Samotný zákrok trvá 30 až 60 minut.
Tip: Existuje také laserová blefaroplastika, která se provádí CO2 laserem v celkové narkóze. Po zhruba hodinovém zákroku si tak musíte poležet alespoň jeden den na klinice. Blefaroplastika laserem se zpravidla využívá na úpravu dolních víček (vrásek a váčků pod očima).
Rekonvalescence po operaci očních víček
Pokud zákrok proběhne v lokální anestezii, můžete po něm odejít hned domů. V opačném případě strávíte minimálně jeden den na klinice. Nicméně v obou situacích mějte raději domluvený odvoz, bezprostředně po operaci se totiž nedoporučuje řídit.
Po operaci očních víček se objevují otoky a modřiny, které obvykle přetrvávají jeden až dva týdny. Stehy vám vyndají zhruba po týdnu, okolo 13. dne od zákroku pak můžete začít jizvy masírovat. Použijte k tomu například mastný krém bez parfemace.
Po operaci se řiďte také těmito pokyny:
- Alespoň týden dodržujte klidový režim – nesportujte, nečtěte, nepracujte s počítačem ani delší dobu nesledujte televizi.
- Při bolestech přikládejte chladivé obklady nebo si vezměte analgetika.
- Víček se po vytažení stehů nedotýkejte, počkejte až do zahojení jizev.
- Alespoň týden spěte s hlavou ve vyvýšené poloze.
- Po dvou týdnech se můžete vrátit k fyzické zátěži a k líčení očí.
- Dva až tři měsíce se nevystavujte přímému slunci, víčka chraňte krémem s vysokým SPF a noste sluneční brýle.
První výsledek operace uvidíte už za pár dní, konečné výsledky však bývají patrné po čtyřech až osmi týdnech. V tuto dobu už otoky zcela vymizí a jizvy po operaci očních víček téměř nevidíte.
Jak dlouho vydrží efekt operace očních víček
Stárnutí kůže je nepřetržitý proces, proto ani efekt blefaroplastiky nemusí být trvalý. Nelze tedy vyloučit opakování zákroku – u horních víček to bývá zpravidla po pěti až sedmi letech od operace. Nicméně výsledek může vydržet i 10 let, nebo dokonce celý život.
Je operace očních víček hrazená pojišťovnou?
Operaci očních víček může uhradit i vaše pojišťovna, pouze pokud k tomu existuje zdravotní důvod. Jedná se například o situaci, kdy převislá kůže výrazným způsobem zasahuje do zorného pole oka.
Pro takové zákroky musíte nejprve podstoupit vyšetření u revizního lékaře a následně najít kliniku, která spolupracuje s vaší zdravotní pojišťovnou.
Mohou se objevit nějaké komplikace po operaci očních víček?
Komplikace jsou u blefaroplastiky velmi vzácné, přesto můžete například pociťovat v očích tlak, suchost nebo cizí těleso, případně mít problém dovírat oči při spánku. Suchosti očí se zbavíte speciálními očními kapkami, tzv. umělými slzami. Ostatní obtíže obvykle po určité době vymizí, třeba pocit cizího tělesa zmizí po odeznění otoků a nedovírání i tlak odezní samovolně.
Tip: Máte z operace strach? Poradíme vám, jak s ním pracovat.
Vyřešte pokleslá oční víčka s námi
Trápí vás pokleslá oční víčka? Pak si nechte odborně poradit a objednejte se k nám na nezávaznou konzultaci. Pomůžeme vám získat zpět váš mladistvý a svěží vzhled.