Plastickou operaci prsou obklopuje spousta mýtů a předsudků. Rozhodli jsme se proto tyto nejčastější omyly o modelaci a augmentaci prsou vyvrátit. Čtěte dál a utvořte si realistický pohled na tuto oblast zdravotnictví.
Mýtus č. 1: Plastika prsou je pouze pro estetické účely
Plastické operace prsou se neprovádí jen z estetických důvodů, nejde tedy pouze o hon za nereálným ideálem krásy. Operace může totiž významně ovlivnit psychiku – zvětšení prsou tak například zmírní pocit studu a zvýší sebevědomí. Zmenšení prsou zase přinese úlevu od bolesti zad.
Nadměrná hmotnost prsou může přetěžovat hrudní a krční páteř, právě z těchto zdravotních důvodů bývá zmenšení prsou hrazené pojišťovnou. Úhrada této operace závisí na předchozím souhlasu revizního lékaře zdravotní pojišťovny, který zkoumá doporučení odborného lékaře (ortopeda, neurologa nebo lékaře z mamologie). I když máte kvůli velkým prsům zjevné zdravotní potíže, schválení úhrady není bohužel vždy samozřejmostí.
Augmentaci prsou s kosmetických záměrem si pak vždy plně hradí žadatelka.
Mýtus č. 2: Implantáty jsou ze zdravotního hlediska nebezpečné
Pravděpodobně jste už v minulosti narazili na několik zpráv v médiích o škodlivosti prsních implantátů, dosavadní studie však prokazují, že použití certifikovaných a otestovaných prsních implantátů je bezpečné a riziko možných potíží minimální.
Navíc kvalitu implantátů sleduje Státní ústav pro kontrolu léčiv a jakékoliv podezření na zvýšené riziko komplikací vede ke stažení z trhu.
Mýtus č. 3: Výsledek plastické operace prsou je trvalý a neměnný
Prsní implantáty bohužel nevydrží celý život a k jejich výměně existuje několik důvodů:
- Preventivní opatření – výměnu implantátu doporučí lékař (nejčastěji se jedná o rozmezí 10 až 15 let od zavedení).
- Změna preference velikosti poprsí – výměna se provádí v případě, že jsou prsa na vás už moc velká, nebo naopak stále malá.
- Po prasknutí implantátu – i to se může velmi zřídka stát, v tomto případě je pak výměna implantátu nevyhnutelná.
Výměně implantátů jsme se podrobně věnovali v samostatném článku Jak probíhá reoperace prsou, v němž vám předáváme zkušenosti našeho specialisty na operaci prsou.
Mýtus č. 4: Po zvětšení prsou budu mít velkou jizvu
V dnešní době už se prsa dají zvětšit s minimálními jizvami pomocí speciální techniky, která výrazně redukuje jejich velikost na pouhé dva až tři centimetry na rozdíl od běžné techniky s jizvami délky čtyři až šest centimetrů.
Tato miniinvazivní augmentace umožňuje vložení implantátu do prsou přes sterilní sáček bez dotyku tkáně v okolí řezu. Tím se eliminuje možnost kontaminace kožními bakteriemi a minimalizuje se riziko infekce kolem implantátu. Tato metoda bývá vhodná zejména pro implantáty menších rozměrů, přibližně 150 až 200 mililitrů.
Po miniinvazivní i tradiční augmentaci prsou však zůstává jizva téměř neviditelná. A to i po zvětšení prsou vlastním tukem.
Mýtus č. 5: Plastika prsou je dostupná pouze pro bohaté
Už dávno neplatí, že plastickou operaci podstupují pouze bohatí lidé a celebrity. Navíc ceny většiny těchto zákroků jsou stále dostupnější a zároveň srovnatelnější s jinými výdaji (jako například s delší dovolenou).
Některé kliniky jsou dokonce natolik benevolentní, že pokud vám to aktuální finanční situace neumožňuje, nabízejí možnost plastiky prsou na splátky. Jiné zase poskytují pojištění k operacím.
Mýtus č. 6: Po plastice prsou nebudu moct kojit
Ženy často zkoumají, zda mohou po augmentaci prsou kojit. Na internetu narazíte na články, které upozorňují na možná rizika spojená s operací před otěhotněním, včetně obav z možného narušení funkce mléčné žlázy a deformace prsou. Jak to tedy je? Kojení může ovlivnit způsob, jakým se implantát umístí do prsa. Ve většině případů však prsní implantáty mléčnou žlázu ani mlékovody nenaruší.
U žen, které plánují mít děti, se proto často volí umístění implantátu částečně nebo úplně pod prsní sval a mléčnou žlázu. Řez vede chirurg v podprsní rýze, mléčné žlázy ani mlékovody tak nemůže narušit. Nicméně i tak zde existuje určité riziko permanentního tlaku implantátu na mléčné žlázy – to však nemusí mít negativní dopad na kojení.
Plastickou operaci tak můžete podstoupit před těhotenstvím i po něm. Pokud se pro zákrok rozhodnete právě před početím miminka, bývá často po ukončení kojení nezbytná modelace poprsí. S pozvednutím a zpevněním prsou vám pak pomůže plastika po porodu.
Tip: Máte strach z plastické operace prsou? Nemusíte. Poradíme vám, jak s ním pracovat.
Mýtus č. 7: Zvětšená prsa vypadají jenom uměle
Kliniky plastické chirurgie se vždy snaží maximálně vyhovět přání klientky. Pokud tedy preferuje přirozený vzhled, pak se snaží dosáhnout co nejpřirozenějšího výsledku. Před každou operací proto probíhá osobní konzultace s plastickým chirurgem, který vám po důkladné předoperační analýze navrhne vhodný tvar implantátů, jejich velikost a typ augmentace prsou včetně linie řezu.
Mýtus č. 8: Plastická operace prsou bolí
Každá žena má sice jiný práh bolesti, nicméně samotná plastická operace prsou bolestivá nebývá. Trvá zhruba 60 až 90 minut a provádí se v celkové anestezii.
Po zákroku můžete mít prsa trošku oteklá a citlivá. Pokud ale budete dodržovat základní doporučení a nebudete určitou dobu prsní svaly zatěžovat, můžete se klidně po měsíci vrátit k běžné fyzické aktivitě. Všechno samozřejmě záleží na konzultaci s lékařem a pooperační kontrole.
Mýtus č. 9: Po augmentaci prsou nemůžu nikdy posilovat prsní svaly
Pokud sportujete, určitě se zajímáte také o to, zda budete moct posilovat prsní svaly i po augmentaci prsou. Klidový režim bez sportu je důležité dodržovat několik týdnů po operaci, s posilováním horní části těla pak ale můžete začít zhruba po třech měsících.
Po plastické operaci prsou nedochází ani ke ztrátě svalové síly prsních svalů, můžete se tak věnovat libovolnému sportu včetně plavání.
Mýtus č. 10: S implantáty nemůžu plavat ani létat letadlem
Možná už jste někdy slyšeli také informaci, že prsní implantáty mohou při vyšším tlaku pískat nebo dokonce prasknout. Ani tohle tvrzení není pravdivé. Silikonové implantáty nepískají ani při letištní kontrole, ani během letu a nezpůsobují ani žádné potíže během plavání nebo potápění.
K prasknutí implantátu by případně musel existovat určitý podnět například silný náraz při autonehodě.
Rozhodli jste se díky nám pro změnu?
Pokud vás vyvracené mýty přesvědčily udělat významný krok k proměně svých prsou, pak se neváhejte obrátit na naše zkušené plastické chirurgy a domluvte si u nás konzultaci. Jakékoliv další dotazy o plastice prsou vám samozřejmě rádi zodpovíme.